آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا : کشور ایتالیا یکی از کشورهای زیبا و پرطرفدار اروپایی است. آب و هوای ایتالیا یکی از موارد تاثیرگذار بر زمان سفر می باشد که در این رابطه می توان گفت: آب و هوای ایتالیا در بخش های مختلف کشور متفاوت است و شرایط تفاوت دمایی بسیاری در این کشور خواهید دید. قبل از سفر بهتر است با شرایط جوی مقصد آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین زمان سفر را انتخاب نمایید. در ادامه توضیحات کامل تری ارائه نموده ایم:

آب و هوای ایتالیا

کشور ایتالیا

یکی از کشورهایی که هر ساله مقصد خیل عظیمی از گردشگران می باشد را می توان ایتالیا دانست. این کشور به دلایل مختلفی به یکی از قطب های گردشگری جهان تبدیل شده و شاهد جاذبه های متنوعی در این شهر هستیم. ایتالیا یکی از کشورهای بخش جنوبی اروپا است که بسیاری آب و هوای آن را دائما مدیترانه ای می دانند اما در واقع آب و هوای این کشور در تمامی نقاط و فصول اینگونه نخواهد بود. ایتالیا واقع در بین شبه جزیره ایتالیا و رشته کوه های آلپ می باشد. این کشور از نظر نقشه جغرافیایی به شکل پوتین می باشد و جاذبه های تاریخی متعددی را می توانید در این کشور شاهد باشید. اما تنها دلیل سفر به ایتالیا را نمی توان جاذبه های تاریخی این کشور دانست و جاذبه های طبیعی متعددی نیز در ایتالیا ارزش دیدن خواهند داشت. با ما در خدمات ویزا همراه باشید.

از نظر پزشکی نیز ایتالیا در رتبه خوبی قرار گرفته و بسیاری به همین دلیل به ایتالیا سفر می کنند. اما چنانچه به قصد گشت و گذار ایتالیا را انتخاب می کنید باید قبل از سفر با مواردی آشنایی داشته باشید که از جمله مهمترین موارد می توان به آب و هوای ایتالیا اشاره نمود که با توجه به آن می توانید بهترین زمان سفر را انتخاب نمایید.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد یکی از مهمترین موارد قابل توجه را می توان آب و هوا دانست که در رابطه با آب و هوای ایتالیا باید گفت: ایتالیا تشکیل شده از چندین بخش می باشد که هر یک از این بخش ها آب و هوای مختص به خود را خواهند داشت و به دلیل تنوع آب و هوایی بسیاری که در این کشور وجود دارد نمی توان آب و هوای دقیقی برای کلیه قسمت های ایتالیا ذکر نمود. اما در حالت کلی آب و هوای ایتالیا مدیترانه ای بوده و تقریبا در تمامی فصول بیشتر بخش های آن از شرایط اقلیمی گرم برخوردار هستند.

این کشور نیز مانند ایران از چهار فصل تشکیل شده اما تفاوت آب و هوایی فصول آن مانند ایران نخواهد بود و معمولا تفاوت کمتری در آب و هوای فصول ایتالیا شاهد خواهیم بود. یکی از دلایلی که سبب تفاوت آب و هوایی این کشور شده را می توان زیاد بودن طول عمودی کشور دانست چرا که بخش های جنوبی ایتالیا با بخش های شمالی آن آب و هوای بسیار متفاوتی دارند و مناطق جنوبی آن در حالت کلی گرمتر از مناطق شمالی آن خواهند بود.

آب و هوای ایتالیا

میزان بارش در ایتالیا

یکی از مهمترین مواردی که قبل از سفر باید مورد توجه قرار گیرد را می توان میزان بارش دانست که در این رابطه می توان گفت: شرایط آب و هوایی متفاوت ایتالیا سبب شده که هر یک از بخش های این کشور از نظر بارش با یکدیگر تفاوت های بسیاری داشته باشند. برای مثال؛ چنانچه پایتخت ایتالیا یعنی رم را در نظر بگیریم، شرایط جوی این شهر مانند تهران خواهد بود و بیشترین بارش رم را می توان به فصل زمستان و اواخر پاییز نسبت داد. اما در حالت کلی میزان بارش در رم به گونه ای است که شما را در سفر به ایتالیا اذیت نخواهد کرد و می توانید به راحتی از سفر خود لذت ببرید.

اما آشنایی با آب و هوای ایتالیا و شناخت مناطق پر بارش این کشور سبب خواهد شد که بدانید چه لباس هایی را برای سفر باید همراه داشته باشید. در حالت کلی می توان گفت: مناطق جنوبی ایتالیا کم بارش ترین منطقه و مناطق شمالی ایتالیا پر بارش ترین منطقه ایتالیا می باشد و مناطق مرکزی آن از شرایط اقلیمی معمولی برخوردار هستند.

آب و هوای ایتالیا

بهترین زمان سفر به ایتالیا

بهترین زمان سفر به ایتالیا را می توان از جنبه های مختلفی تعیین نمود که آب و هوای ایتالیا یکی از مهمترین دلایل تعیین وقت سفر می باشد. در این باره حتما باید به مواردی توجه داشته باشید. در حالت کلی باید انتخاب کنید که مقصد اصلی سفر شما کدام شهر ایتالیا می باشد. بی شک مناطق شمالی ایتالیا به دلیل آب و هوای سرد و میزان بارش بالا از مناطق جنوبی ایتالیا بسیار متفاوت تر خواهند بود و بهترین زمان سفر به آنها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود اما چنانچه پایتخت کشور که در بخش مرکزی ایتالیا واقع شده را در نظر بگیریم در رابطه با بهترین زمان سفر از نظر آب و هوای ایتالیا می توان گفت: فصول بهار و پاییز بهترین زمان سفر به رم خواهند بود چرا که در این فصول میزان بارش نیز معمولی بوده و از نظر آب و هوا نیز به گونه ای خواهد بود که بتوانید به سادگی به گشت و گذار بپردازید. از نظر فستیوال ها و مراسمات نیز این فصول انتخاب مناسبی خواهند بود و به همین دلیل تعداد گردشگران نیز در فصول بهار و پاییز بیش از سایر فصول خواهند بود.

تصویر ۵

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در فصل بهار

همانطور که اشاره شد ایتالیا تشکیل شده از ۴ فصل متفاوت می باشد و دما و میزان بارش نیز در این ۴ فصل با یکدیگر متفاوت است. البته شرایط جوی مناطق جنوبی و شمالی ایتالیا با یکدیگر متفاوت خواهند بود اما فصل بهار در رم که در مرکزیت کشور واقع شده به گونه ای است که در اوایل فصل شاهد بارش زیاد خواهید بود و این میزان بارش معمولا تا یک ماه به طول می انجامد و با نزدیک شدن به فصل تابستان آب و هوای رم نیز گرمتر خواهد شد و دومین ماه بهار را می توان بهترین زمان سفر به رم دانست.

آب و هوای ایتالیا در فصل بهار برای تمامی بخش های کشور همراه با بارش خواهد بود و دمای هوا برای سفر مناسب است. در اوایل این فصل شاهد رویش درختان و گل درآوردن آنها خواهید بود و سفر به ایتالیا در این فصل می تواند بهترین سفر رویایی برای شما باشد و تماشای مناظر زیبای ایتالیا حس طراوت و شادابی را به ارمغان خواهد آورد. توصیه می شود که برای سفر در این فصل لباس پاییزی به همراه داشته باشید چرا که با نزدیک شدن به شب شاهد سرمای خفیفی در این کشور خواهید بود.

آب و هوای ایتالیا
۶

آب و هوای ایتالیا در فصل تابستان

نام تابستان گرما را با خود می آورد و به همین دلیل در فصل تابستان شاهد گرمای شدید در ایتالیا خواهید بود و به همین دلیل نیز میزان گردشگران در فصل تابستان کمتر از سایر فصول است. آب و هوای ایتالیا به دلیل مدیترانه ای بودن فصل تابستان خشک پدید خواهد آورد و معمولا مزارع این کشور را در فصل تابستان خشک مشاهده خواهید کرد و چنانچه تابستان را برای سفر انتخاب کرده اید توصیه می شود که از لباس های نازک استفاده نمایید. البته نگران نباشید چرا که در تمامی رستوران ها و کافه ها و همچنین وسایل نقلیه از کولر استفاده می شود و می توانید به صورت موقت از گرمای هوا خلاصی یابید. اوایل فصل تابستان گرمترین زمان ایتالیا است و با نزدیک شدن به فصل پاییز و به خصوص در ماه آخر تابستان دمای هوا مقداری خنک تر شده و آب و هوای ایتالیا در اواخر فصل تابستان سبب افزایش تعداد گردشگران این کشور خواهد شد.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در فصل پاییز

یکی دیگر از فصول مناسب برای سفر به ایتالیا را می توان فصل پاییز دانست که در این فصل آب و هوای ایتالیا بسیار مناسب است و خیل عظیمی از گردشگران روانه این کشور خواهند شد. گشت و گذار در کوهستان ها و باغات ایتالیا در فصل پاییز به دلیل خزان درختان فضایی رویایی و زیبا به ارمغان خواهد آورد. در این فصل شهر رنگ زرد به خود خواهد گرفت و تقریبا در تمامی مناطق کشور اعم از مناطق شمالی و جنوبی شاهد خزان درختان خواهید بود.

در فصل پاییز در تمامی بخش های ایتالیا شاهد بارش زیاد خواهید بود و بخصوص در اواخر پاییز بیشترین بارش را در ایتالیا شاهد خواهید بود. فستیوال های ایتالیا در فصل پاییز بیش از سایر فصول بوده و این امر به دلیل اهمیت گردشگری این فصل می باشد. چنانچه فصل پاییز را برای سفر به ایتالیا انتخاب نمودید حتما لباس گرم همراه داشته باشید چرا که با نزدیک شدن به شب آب و هوای سرد بر شهر حاکم خواهد شد و بدون داشتن لباس گرم احتمال سرماخوردگی وجود داشته و گشت و گذار مشکل خواهد بود.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در فصل زمستان

فصل زمستان خنک ترین زمان ایتالیا می باشد اما این سردی هوا سبب کم شدن میزان گردشگران نشده است. بارش در فصل زمستان اغلب به صورت برف است و آب و هوای ایتالیا در فصل زمستان به گونه ای خواهد بود که حتما باید لباس گرم همراه داشته باشید چرا که در طول روز و به خصوص در شب هنگام آب و هوای بسیار سرد بر منطقه حاکم خواهد بود.

بارش برف در ایتالیا و بخصوص در مناطق کوهستانی سبب پدید آمدن پیست های اسکی متنوعی شده که بسیاری به دلیل تفریح در کوهستان ها این فصل را جهت سفر به ایتالیا انتخاب می نماید. در کوهستان های آلپ پیست های اسکی بسیاری به دلیل بارش برف فراوان پدید می آید و به همین دلیل بسیاری از مسابقات اسکی در این کشور برگزار می شود. اوایل فصل زمستان سردترین موقع است و بارش ها کاملا به شکل برف بوده و همه نقاط شهر را سفید پوش خواهد کرد. اما با نزدیک شدن به فصل بهار و ماه آخر زمستان بارش برف جای خود را به باران خواهد داد و آب و هوای ایتالیا دلنشین تر خواهد شد.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در مناطق شمالی

مناطق شمالی ایتالیا را می توان سردترین و در عین حال گرمترین منطقه ایتالیا دانست چرا که مناطق شمالی ایتالیا کمتر تحت تاثیر دریا قرار گرفته و به دلیل دوری از خط استوا آب و هوای بسیار سردی در فصل زمستان خواهد داشت. توجه داشته باشید که بارش فصل زمستان مناطق شمالی ایتالیا اغلب به شکل برف بوده و در فصل زمستان و حتی اوایل فصل بهار تمامی شهرهای شمالی ایتالیا سفید پوش خواهند بود. لازم به ذکر است که در فصل بهار بارش باران بسیار زیاد است و در ماه آخر بهار این بارش کمتر شده و آب و هوای ایتالیا در بخش های شمالی سرمای خود را به گرمای شدید خواهند داد.

در فصل تابستان میزان بارش به صفر رسیده و آب و هوای گرم و مرطوب کلیه مناطق را در بر خواهد گرفت. به همین دلیل قبل از سفر به مناطق شمالی ایتالیا حتما شرایط جوی و پیش بینی های آب و هوای ایتالیا را مورد بررسی قرار دهید.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در مناطق مرکزی

مناطق مرکزی ایتالیا آب و هوای معمولی تری نسبت به سایر بخش ها دارد و به همین دلیل نیز بیشترین گردشگران را می توانید در بخش های مرکزی ایتالیا شاهد باشید. مناطق مرکزی ایتالیا به دلیل شرایط جوی معمولی تفاوت دمایی کمتری در فصل ها داشته و بهترین شرایط جوی این منطقه در فصول بهار و پاییز خواهد بود. در فصل بهار میزان بارش در این فصل معمولی بوده و در اواخر بهار میزان بارش به ۱۰ درصد خواهد رسید.

در فصل تابستان گرمای هوا مانند مناطق شمالی نبوده اما شرایط آب و هوایی منطقه گرم و خشک خواهد بود. فصل پاییز میزان بارش زیاد است و اغلب به شکل باران خواهد بود و فضایی رویایی بر شهر حاکم خواهد شد. با نزدیک شدن به زمستان دمای هوا سردتر خواهد شد اما دما قابل تحمل است و مانند زمستان های تهران خواهد بود. البته در برخی موارد مشاهده شده که دمای هوا در ایتالیا برای فصل های مختلف متفاوت بوده و تابستان هایی بسیار گرم و زمستان هایی بسیار سرد داشته است و بهتر است قبل از سفر پیش بینی آب و هوای ایتالیا را مورد بررسی قرار دهید.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در مناطق جنوبی

مناطق جنوبی ایتالیا از جمله مناطقی است که مورد توجه گردشگران قرار گرفته و دلیل این امر به دلیل آب و هوای مناسب منطقه می باشد. این منطقه به دلیل ساحلی بودن کاملا تحت شرایط دریایی قرار گرفته و به همین دلیل تفاوت دمایی در فصول مختلف سال بسیار خفیف خواهد بود و فصل زمستان نیز بارش بسیار کمی خواهد داشت.

جزایر مناطق جنوبی ایتالیا از جمله مناطق پر گردشگر می باشد و آب و هوای بسیار مناسبی خواهد داشت. به همین دلیل شاهد برگزاری تورهای متنوعی در تمامی فصول به مقصد مناطق جنوبی ایتالیا هستیم. میزان بارش در این منطقه به قدری پایین است که شاهد خشکسالی نیز خواهید بود و البته در برخی سال ها میزان بارش مناسب خواهد بود.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا در کوه های آلپ

یکی از مناطقی که به عنوان یک استثنا در آب و هوای ایتالیا به شمار می رود را می توان کوهستان های این کشور دانست. بی شک کوهستان ها به دلیل بلندی که دارند آب و هوای خنک تری نسبت به سایر بخش ها خواهند داشت و به همین دلیل آب و هوای کوه های آلپ و آپنینی سردترین نقطه ایتالیا می باشند. در تمامی فصول این رشته کوه برف خواهد داشت و در فصل تابستان نیز بسیاری از کوهنوردان این کوه را انتخاب می کنند. فصل زمستان مهمترین فصل برای این رشته کوه ها می باشد و بیشترین بازدید کنندگان را خواهد داشت و این امر به دلیل پیست های اسکی خواهد بود. تمامی فصول برای گشت و گذار در این رشته کوه مناسب خواهد بود.

آب و هوای ایتالیا

تاثیر آب و هوای ایتالیا بر میزان هزینه ها

بی شک آب و هوای ایتالیا بر میزان هزینه ها تاثیر بسزایی خواهد گذاشت و در رابطه با این موضوع می توان گفت: در فصولی که آب و هوا مناسب می باشد معمولا میزان گردشگران نیز بیش از سایر فصول خواهد بود و به همین دلیل تمامی هزینه ها اعم از هزینه های اقامت و خرج و مخارج افزایش خواهد یافت. هزینه جاذبه های گردشگری معمولا ثابت خواهد بود و آب و هوا بر این مورد تاثیرگذار نخواهد بود. چنانچه فصول کم گردشگر را جهت سفر به ایتالیا انتخاب کنید شاهد پایین بودن چشمگیر هزینه تور نیز خواهید بود و می توانید با کمترین هزینه سفر به ایتالیا را تجربه نمایید. به همین دلیل در فصل بهار و پاییز معمولا مخارج سفر بیش از سایر فصول خواهد بود.

آب و هوای ایتالیا
۱۴

لباس های مورد نیاز با توجه به آب و هوای ایتالیا فصل های مختلف ایتالیا سبب شده که در هر یک از فصول لباس های خاصی به همراه داشته باشید که در رابطه با این موضوع باید گفت: در فصل بهار و پاییز بهتر است لباس بهاری همراه داشته باشید و از دو نوع لباس استفاده نمایید. چرا که در طول روز باید از لباس های سبک استفاده کرده و در اواخر روز و گذشتن غروب لباس های گرمتری بر تن داشته باشید اما در فصل تابستان به جز مناطق کوهستانی پوشیدن لباس های سبک توصیه می شود. در فصل زمستان برای تمامی بخش های ایتالیا به جز مناطق جنوبی حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط