کشور سوئیس

کمتر کسی وجود دارد که نام کشور سوئیس را نشنیده باشد این کشور به صورت رسمی در مجامع جهانی با نام کنفدراسیون سوئیس خوانده می شود و در غرب اروپا قرار دارد. با مشهورترین کشورهای اروپایی دیگر از چهار جهت جغرافیایی همسایه است کشور سوئیس، کشور شکلات های معروف و ساعت های مشهور و کشور کوه های آلپ و شهر دو هزار ساله اش، کشوری محصور در خشکی با فرهنگ متفاوت و تاریخ غنی و جاذبه های گردشگری فراوان است. از ثروتمند ترین کشورهای جهان با سرانه درآمد ۳۹۵۰۰۰ دلار برای هر سوئیسی که در جهان به بالاترین سرانه درآمدی مشهور است و حرف اول را می زند.

سوئیس در مجامع بین المللی سال هاست با عنوان یک کشور بی طرف شناخته می شود و در مناسبات جهانی به این دلیل مشهور است که سال هاست وارد هیچ جنگی نشده است (از سال ۱۸۱۵تا کنون) چه اطلاعاتی در مورد سوئیس دارید؟ مکان های گردشگری این کشور کدام است؟ تاریخ سوئیس و آداب و رسومش چه چالش هایی را پشت سر گذاشته و فرهنگ و زیبانشان چگونه است در واقع قصد داریم در این مطلب به موارد مهمی درباره کشور سوئیس اشاره کنیم

کشور سوئیس

موقعیت جغرافیایی کشور سوئیس

موقعیت جغرافیای و ژئو فیزیک سوئیس این کشور را به سه منطقه جغرافیایی تقسیم کرده است؛ بخشی کوه های آلپ سوئیس، کوه های ژورا در شمال غربی و نزدیکی مرز فرانسه و فلات سوییس یا ناحیه میتلاند. جمعیت کشور سوئیس بالغ بر ۷/۷میلیون نفر است و مساحت آن ۴۱/۲۹۲ کیلومتر مربع می باشد. این کشور از کشورهای اروپای غربی است که از شرق با اتریش و لیختنشتاین و آلمان همسایه است. در شمال این کشور، آلمان قرار دارد و در جنوبش با کشور ایتالیا هم مرز است و در غرب مرزهایش با فرانسه مشترک است. جمهوری فدرال سوئیس دو شهر جهانی مشهور را که قطب اقتصاد در اروپا مشهور است را در خود دارد “ژنو و زوریخ” که قطب های اقتصادی کشور سوئیس محسوب می شوند البته پایتخت کشور سوئیس برن است.

این جمهوری از ۲۶ ایالت با نام کانتون تشکیل شده است. سوئیس مقر بسیاری از سازمان های بین المللی است و روز ملی سوئیس روز تاسیس این کشور در ۱ اوت است. سال تاسیس آن ۱۲۹۱ گفته می شود سازمان هایی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی مقرشان در کشور سوئیس قرار دارد و یکی از دفاتر اروپایی سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس است. این کشور حدود ۳۹ ۷۷۰ کیلومتر مربع مرز زمینی دارد و تقریبا ۱۵۲۰ کیلومتر مرز آبی دارد که همانطور گفته شد ۷۳۴ کیلومتر مربع با ایالات وله، تیچینو و گراوبوندن ایتالیا که بیشترین مرز زمینی محسوب می شود (با ایتالیا) و حدود ۵۷۱ کیلومتر با ایالت های مختلف فرانسه مرز خشکی دارد.

کشور سوئیس

تاریخ کشور سوئیس

تیره ای از قوم هلوتیا، به نام سلت ها اولین مردمی بودند که درسرزمین سوئیس ساکن شدند. قبل از این که رومیان بر سوئیس مسلط شوند، سلت ها در کوهستان های ژورا و آلپ زندگی می کردند. هلوتیا نام قدیم این منطقه بود که در ۵۸ پیش از میلاد به تصرف امپراطوری روم ژولیوس ساز در آمد. ژرمن ها نیز چندی بعد در پنجم میلادی وارد خاک سوئیس شده و در غرب این سرزمین سکنی گزیدند. بورگوندی ها و فرانک و ژرمن ها یک جامعه جدید مستقل در غرب این سرزمین که بعدها فرانسه نامیده شد، تشکیل دادند.

سه قرن بعد بورگوندی ها اعلام استقلال کرده و تحت نظارت امپراطوری روم حکومتی متحد شکل تشکیل دادند که در قرن سیزده میلادی بین کنت ها و وهابسورگ و حکمرانان محلی تقسیم شد سرانجام منطقه اوری که سوئیس فعلی است و شوایتس و الترووالدن در سال ۱۲۹۱ اتحادیه ای بنام کنفدراسیون سوییس تشکیل داد و این چنین سوئیس کشوری مستقل محصور در میان سرزمین های مختلف فرانسه، آلمانه و ایتالیا شد.

کشور سوئیس

آب و هوای کشور سوئیس

برخلاف تصور بسیاری که سوئیس دارای آب و هوای سرد است آب و هوای این کشور معتدل است. این طرز تفکر بر میگردد به مناطق کوهستانی زیادی که در کشور سوئیس وجود دارد. هر چند به دلیل اختلاف دمایی ارتفاعات، این کشور دمای هوا در مناطق مختلف این کشور متغیر می باشد و تفاوت های آب و هوایی قابل توجهی در نقاط مختلف سوییس شاهد هستیم اما به ندرت دمای هوا در زمستان سوئیس به صفر می رسد. اما تابستان های گرم آن دمای هوا به ۳۰ درجه سانتی گراد هم افزایش می یابد.

شهرهای مونتریوس، تیسینو و والیس گرمترین نقاط کشور سوئیس هستند. ماه های سپتامبر و می و اوایل اکتبر کم بارش ترین ماه های سال در سوئیس می باشند و در نوامبر و آوریل شاهد پر باران ترین روزها در کشور سوئیس هستیم. در ژوئن بارش ها به صورت تگرگ و همراه با رعد و برق ادامه می یابد و در کوهستان ها شاهد برف و کولاک هستیم که این برف و کولاک در کوهستان در تابستان نیز اتفاق می افتد. هوا در کوهستان به دلیل تغییر سریع دما قابل پیش بینی نیست. تنها ماه هایی که شاهد برف در سوئیس هستیم اواخر دسامبر تا مارس است که این مورد برای مناطق کوهستانی متفاوت است.

کشور سوئیس

فرهنگ کشور سوئیس

کشور سوئیس سرزمینی با عادات و رسوم سنتی است، برخی سوئیس را خاستگاه دادائیسم می دانند که در سال ۱۹۱۶ پا به عرصه ظهور گذاشته است این کشور در قلب اروپا قرار دارد و از لحاظ استراتژیک با کشورهای اروپایی محصور شده است. میراث غنی که مردم سوئیس بدان افتخار می کنند، بسیار غنی است. کشور سوئیس دارای فرهنگ بومی و هنرهای زنده غنی می باشد این مردم بسیار فروتن و قانون مدار از تاریخ خود و هنرهای خود به خوبی مراقبت می کنند زبان رسمی که خود سوئیس ها بدان تکلم می کنند رومانش است اما تاثیر فرهنگ سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا باعث شده صحبت به سه زبان آلمانی فرانسه و ایتالیای رایج باشد.

موزه های متعددی در سوئیس وجود دارد که نشان می دهد که این کشور برای هنر و معماری اهمیت ویژه ای قایل است به طوری که اخیرا موفق شده در مجامع بین المللی در سکوی نخست قرار گیرد معماری این کشور تحت تاثیر رومیان بوده و آثار این موضوع را در کلیسای بازل وسیون و ژنو شاهد هستیم هنرمندان معاصر این کشور جایگاه ویژه ای در میان مردمش دارند.

کشور سوئیس

باورها و ارزش ها در میان مردم سوئیس

شاید شما هم آوازه ی قانون مداری و محافظه کاری مردم سوئیس را شنیده باشید. مردمی که صداقت و وقت شناسی از ارزش های مهمشان محسوب می شود. خصوصیتی که انتظار دارند گردشگران و توریست ها هم از آن تبعیت کنند پیروی از قوانین است. حتما شنیده اید بالاترین نرخ امید به زندگی متعلق به مردم کشور سوئیس است. مردم این کشور علاقه ی زیادی به شرکت در رویدادهای عمومی ندارند اما فستیوال ها، مسابقات و تفریحاتی از این دست بیشتر مورد توجه مردمش است. نرخ متوسط امید به زندگی در میان مردان و زنانشان ۸۴ سال است، کسب موفقیت و جوانمردی به قول خودمان یا به قول خودشان مردانگی در رقابت جزء ارزش های مهم در سوئیس محسوب می شود. در این کشور کودکان را مستقل بار می آورند و آنها را از همان کودکی تشویق می کنند به تنهایی به مدرسه بروند و پیرو قوانین باشند.

کشور سوئیس

پوشش در کشور سوئیس

لباس پوشیدن در سوئیس در طی گذر زمان دستخوش تغییرات زیادی بوده است و هم اکنون بیشتر آثار زندگی شهر نشینی در پوشش ها نمایان است. برای این زندگی مدرن آنها لباس های جین و تی شرت استفاده می کنند اما این که جنس لباس از الیاف طبیعی باشد به خصوص در تهیه پوشاک بزرگسالان یکی از فاکتورهای مهم انتخاب لباس برایشان است. نوجوانان نیز لباس های ورزشی با کیفیتی به تن می کنند، کشور سوئیس دارای آداب و فرهنگ خاصی و بومی بوده و لباس سنتی یکی از مواردی است که هنوز هم در برخی موارد خاص پوشیده می شود. بلوزهای آستین بلند زنانه با دامن و پیش بندی ابریشمی همراه با جوراب شلواری های رنگارنگ و زیر پیراهنی و جلیقه، مردان نیز شلوارک و پیراهن سفید جزء لباس های سنتی شان است.

کشور سوئیس

فستیوال های کشور سوئیس

جشن های سنتی، محلی و خانوادگی و بین المللی فستیوال های سوئیس را تشکیل می دهند. تقریبا در تمام پایان هفته های سوئیس در گوشه و کنارش یکی از این جشن ها برگزار می شود. از جمله این فستیوال های بین المللی می توان به فستیوال بالن ها، فستیوال جاز مونترو، فستیوال باسلر فسناخت اشاره کرد که یکی از کارناوال های بزرگ سوئیس می باشد و در شهر بازل برپا می شود. در این فستیوال نوازندگان ماسک می زنند و از محله های قدیمی عبور می کنند و تا سه روز کوچه و خیابان های این شهر مملو از این نوازندگان است.

جاز مونترو دیگر فستیوال سوئیس که در ماه جولای برگزار می شود و در آن نوازندگان بزرگ و مطرح در کنار هنرمندان تازه کار گرد هم آمده و جشنواره های باشکوهی برگزار می کنند. از سایر فستیوال های بزرگ و بین المللی سوئیس به نمایشگاه موتور ژنو و فستی شوک می توان اشاره کرد، گائوکلر فست از دیگر فستیوال های زیبا و بیاد ماندنی این کشور است.

کشور سوئیس

اقتصاد کشور سوئیس

آوازه سوئیس به عنوان کشوری ثروتمند که مردمش در بالاترین سطح رفاه اجتماعی قرار دارند بر سر زبان هاست. سال هاست این کشور در صدر کشورهای پر رونق با اقتصاد قوی است. سازنده انواع جواهرات و صنایع تزیینی کوچک و بزرگ و ساعت است یکی از افتخارات ثروتمندان در سراسر دنیا این است که وسایل و جواهرات با برندهای سوئیسی دارند. یکی از ثروتمندترین کشور های جهان با تورمی منفی هفت دهم درصد! اقتصاد دانان بزرگ دنیا دلیل موفقیت و ثروت این کشور را که دلیل شکوفایی اش شده بدهی پایین، صادرات پر رونق و بالا و سیستم مالیاتی قدرتمند و جذاب می دانند.

برن پایتخت بانکداری جهان است با این حال صنعت داروسازی، ساعت سازی این کشور همراه وضعیت مساعد و اقتصاد کلانش در کنار صنایع کوچک و موفقش و فناوری اطلاعات و ارتباطاتش دست به دست هم داده و کشور سوئیس را از بحران اقتصادی حفظ کرده و در میان سایر کشورها در صدر کشورهای ثروتمند اروپایی قرار داده است. اقتصاد این کشور از مدرن ترین الگوهای مورد تایید اقتصاددانان برجسته جهان پیروی می کند.

کشور سوئیس

کشور سوئیس کشور شکوفایی

کمتر کشوری در جایگاه سوئیس قرار دارد کشوری با فعالیت های بسیار گسترده در بخش های خدمات دهی همراه با نظام مالی مدرن و قدرتمند و صنایع مدرن و دانش بنیانش یکی از مستحکم ترین ستون های اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است. چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ موقعیت بین المللی کشوری ثروتمند و شکوفا و طراز اول دنیاست. تولید ناخالص داخلی این کشور از طریق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع وابسته بدان تامین می شود.

حدود ۱۷۷ هزار نفر در حوزه های سرویس های اینترنتی در سوئیس مشغول به کارند و صنایعی از قبیل بانکداری، شرکت های بیمه و بخش دولتی دو سوم نیروی کار سوئیس را در خود جای داده است. ثبات سیاسی و صلح همراه با اقتصاد مدرن و نرخ پایین بیکاری و تورم همراه با نیروهای متخصص میزان تولیدات ناخالص داخلی این کشور را به بالاترین رقم تولید ناخالص در جهان رسانده و این عوامل باعث شده همچنان در صدر کشورهای شکوفا و ثروتمند قرار بگیرد.

کشور سوئیس

سفر به کشور سوئیس

یکی از مقاصد گردشگری مطرح دنیا سوئیس است. پرواز های زیادی به مقصد سوئیس پرواز می کنند. زیبایی سوئیس بی نظیر است و با وجود وسعت کمش به دلیل زبیایی های فراوانش و محیط آرام بخشش یکی از بیاد ماندنی ترین مقاصد گردشگری برای بازدید کنندگان است. کوه های استوار و سر به فلک کشیده اش و رودخانه ها و دریاچه های زیبایی و جاذبه های طبیعی خارق العاده اش این سفر بی نظیر را تا مدت ها در خاطره تان حک می کند. محیط های طبیعی بهشت گونه اش برای ماجراجویان و دوستداران محیط های طبیعی و عاشقان غذا و شکلات و خوراکی های لذیذ بیاد ماندنی خواهد بود. سفر به سوئیس برنامه ای حساب شده را می طلبد اگر می خواهید کارناوال ها و فستیوال های بی نظیر کشور سوئیس را از دست ندهید به بهترین زمان برای سفر به سوئیس که در ادامه خواهد آمد دقت نمایید.

کشور سوئیس

بهترین زمان سفر به کشور سوئیس

تمام فصل های سوئیس زیباست و در هر فصلی به این کشور سفر کنید از زیبایی های طبیعی و تفریحی آن بهره مند خواهید شد. اما بسته به برنامه سفرتان برای این که بیشترین استفاده را از این سفر داشته باشید، لازم است برنامه ریزی دقیقی نمایید. از دید ما بهترین زمان سفر به سوئیس ماه های تابستانی “ژوئن وسپتامبر” است. هوای این کشور در این روز ها بسیار مطبوع و دلپذیر است به خصوص برای افرادی که به ورزش های مختلف مرتبط با طبیعت علاقه مندند.

ماه های آگوست و جولای ماه های پر گردشگر سوئیس هستند. در این ماه ها قیمت بلیط های هوایی به مقصد سوئیس و هتل ها و اقامت گاه ها بالا می رود برای این که دچار مشکل برای اقامت نشوید حتما قبل از سفر از محل اقامت خود و رزرو بلیط خود اطمینان حاصل نمایید. پس از این فصل قیمت ها به حالت اولیه خود باز می گردد. ورزش های زمستانی مانند اسکی از اوایل دسامبر تا اواسط آوریل به حالت تعلیق در می آیند، این نکته قبل از سفر می تواند به برنامه ریزی شما برای سفر کمک کند.

کشور سوئیس

مناطق گردشگری کشور سوئیس

کشور سوئیس به نام بهشت اروپا مشهور است و یکی از غنی ترین جاذبه های طبیعی گردشگری اروپا را در خود جای داده است که به برخی از این موارد اشاره خواهد شد. دریاچه ژنو یکی از این جاذبه هاست که به عنوان بزرگترین دریاچه اروپا از زیبایی مجذوب کننده ای برخوردار است چشم انداز شگفت انگیز این دریاچه و انعکاس تصویر درختانش در آب های زلال آن تداعی کننده ی بهشتی زیباست. یکی از جاذبه های طبیعی کشور سوئیس تاکستان لاواکس است که با وسعتی حدود ۸۴۳ هکتار تاکستان های پله ای می باشد، تاکستان های پله ای لاواکس در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.  تروملباخ نام مجموعه آبشارهایی در دره لاتربرونن یا دره ۷۲ آبشار است، بزرگترین مجموعه آبشارهای زیرزمینی اروپاست یکی از بی نظیرترین جاذبه های دیدنی سوئیس محسوب می شود.

کشور سوئیس

دیگر جاذبه های دیدنی کشور سوئیس

مجسمه شیر لوسرن: این مجسمه بر روی تخته سنگی در شهر لوسرن سوئیس حجاری شده است و نماد کشمکش لحظات مرگ است که برتل توروالدسن آن را در سال ۱۹۷۲ طراحی کرده است.

سنت برنارد: نام قدیمی ترین گذرگاه آلپ غربی است و جزء مرتفع ترین گذرگاه های سوئیس محسوب می شود. در همین ارتفاعات شما مهمانسرای سنت برنارد را خواهید دید این همان مهمانسرایی است که سگ های سنت برناد معروف را برای عملیات های نجات تربیت می کنند.

گرویر: پایتخت پنیر سوئیس که پنیر آن معروف ترین پنیر در دنیاست، گرویر یکی از مراکز تولید پنیر و انواع دسر ها است.

بام اروپا یا یونگ فرایوخ: این مکان مرتفع ترین ایستگاه راه آهن اروپا با ارتفاعی حدود ۳۴۵ متر است و چشم انداز کوه های آلپ را از همه سمت آن خواهید دید.

ماترهون: از محبوب ترین جاذبه های گردشگری کشور سوئیس که بیشترین تعداد عکس در جهان را دارد، محلی برای اسکی و کوهنوردی که در نزدیکی آن دهکده زیبای زرمات قرار دارد.

کشور سوئیس

ویزای کشور سوییس

سوئیس هم یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در منطقه شنگن است و برای سفر به آن نیاز به ویزا دارید. برای رزرو بلیط سفر به این کشور و بهره مندی از زیبایی های طبیعی آن می توانید از آژانس های مسافرتی استفاده نمایید اما برای دریافت ویزا باید به سفارت مراجعه نموده و درخواست ویزا دهید. انواع ویزای سوئیس ویزای ترانزیت، کوتاه مدت و اقامت دائم است. مراحل صدور ویزا از طریق کارگزار سفارت انجام می پذیرد و شما برای این موضوع لازم است، وقت سفارت بگیرید و مصاحبه و انگشت نگاری به سفارت مراجعه نمایید. مدت زمان صدور ویزای سوئیس ۱۰ روز کاری است این کشور در ایران دارای کنسولگری می باشد.

کشور سوئیس

انواع ویزای سوئیس

انواع ویزای سوئیس به شرح زیر است، ویزای ترانزیت که در این نوع ویزا مسافر اجازه خروج از فرودگاه را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه های شنگن پرواز خود را به کشوری دیگر تعویض نماید. ویزای عبور که با این ویزا شخص می تواند از خاک سوئیس به صورت زمینی به دیگر کشورهای شنگن سفر کند. ویزای شنگن که جهت اقامت کوتاه مدت صادر می شود و با اعتباری قریب به نود روز و فرد می تواند برای شرکت در دوره های تحصیلی کوتاه مدت یا دیدار بستگان و یا درمان و گردشگری از این ویزا استفاده نماید.

این ویزا رایج ترین ویزایی است که مسافرین به مقصد سوئیس در ایران متقاضی آن هستند. ویزای ملی که برای تجاری که بیش از نود روز قصد اقامت در سوئیس را دارند صادر می شود. این ویزا به متقاضیان این امکان را می دهد بارها بتوانند وارد خاک سوئیس شده و یا از آن خارج شوند.

کشور سوئیس

اطلاعاتی که قبل از سفر به سوئیس باید بدانید.

این کشور تا تهران حدودا ۳۸۴۰ کیلومتر فاصله دارد و طول زمان پرواز از تهران تا برن پایتخت سوئیس در حدود ۵ ساعت است. اختلاف ساعت تهران تا برن حدودا ۲ ساعت و نیم می باشد. واحد پول سوئیس فرانک سوئیس است و بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. این کشور با تنوع فرهنگی و زبانی گسترده ای روبرو است. این مورد در آشپزی سوئیس نیز به چشم می خورد. مردم این منطقه برای هر منطقه ای مطابق با آب و هوا و زبان گویششان خوراکی متفاوتی دارند. بیشتر طبخ مواد غذایی در سوئیس به شکل خوراک ها می باشد. شهرت جهانی شکلات سوئیس که از قرن ۱۹ آغاز شد را حتما شنیده اید.

کشور سوئیس

هزینه سفر به کشور سوئیس

یکی از کشورهایی که بهترین نقاط برای اقامت و زندگی محسوب می شود البته نباید انتظار داشته باشید سفر به سوئیس برایتان ارزان تمام شود، هزینه سفر به این کشور مانند سایر کشورهای اروپایی گران است. محل اقامت و رستوران و وسایل حمل و نقل عمومی بیش ترین هزینه را در برمی گیرد. البته هتل های با قیمت مناسب هم وجود دارد که می توانید با رزرو اتاق در آنها از هزینه های سفرتان بکاهید. انواع خانه های خصوصی آپارتمان های اجاره ای و اقامت گاه هایی که خدماتی چون صبحانه و تخت خواب می دهند وجود دارد. برای کاهش هزینه های حمل و نقل هم می توانید از انواع کارت بلیط ها استفاده نمایید. بدون شک سفر به این کشور زیبای اروپایی تجربه ای بیاد ماندنی برایتان خواهد بود و بهترین راه مراجعه به سایت خدمات ویزا می باشد.

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط