کشور اسلوونی

معرفی کلی کشور اسلوونی

در این مقاله به معرفی کشور اسلوونی می پردازیم. چنانچه قصد دارید اطلاعات جامع و کاملی درباره ی کشور اسلوونی به دست اورید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

کشور اسلوونی (Slovenija) که نام رسمی آن جمهوری اسلوونی است، کشوری در محدوده ی اروپای مرکزی است. پایتخت این کشور و نیز بزرگ‌ترین شهر آن شهر لیوبلیانا می باشد. این کشور با کشورهای اروپایی اتریش، ایتالیا، مجارستان و کرواسی همسایه است. حاکمیت کشور، حاکمیت جمهوری پارلمانی می باشد و از نظر اقتصادی و اجتماعی در گروه کشورهای پیشرفته قرار می گیرد.

کشور اسلوونی شمالی ترین قسمت جمهوری یوگسلاوی پیشین بود که در سال ۱۹۹۱ میلادی پس از یک جنگ ده روزه با صربستان از کشور یوگسلاوی مستقل شد. اسلوونی از این نظر که پل ارتباطی میان شبه جزیره ی بالکان و غرب قاره ی اروپاست، دارای اهمیت جغرافیایی می باشد.

جمهوری اسلوونی از نظر اقلیمی بیشتر کوهستانی است. جمعیت این کشور طبق آخرین سرشماری در حدود دو میلیون و شصت هزار نفر بوده است. مردم این کشور به زبان اسلوونیایی صحبت  می کنند که زبان رسمی کشور نیز می باشد. این کشور عضو سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا نیز است. بیشتر جمعیت این کشور در پایتخت متمرکز هستند.

 معرفی کلی کشور اسلوونی

تاریخچه کشور اسلوونی

کشور اسلوونی تحت سلطه امپراطوری عثمانی نبود اما در طول تاریخ تحت سلطه قدرت های دیگری در اروپا مثل جمهوری ونیز، باواریا و امپراتوری اتریش-مجارستان قرار گرفت. اسلوونی از قرن هفتم تا قرن سیزدهم تحت سلطه ی حکومت باواریا در آمد. از قرن سیزدهم سلطه ی امپراطوری اتریش- مجارستان بر اسلوونی آغاز شد و تا قرن ها ادامه یافت. برخی از مناطق اسلوونی نشین در سال ۱۸۶۶ میلادی جزئی از خاک ایتالیا شد. این کشور در سال ۱۹۱۸ به کشور کم دوام «اسلوونی، کراوات، صرب» پیوست و پس از آن به بخشی از جمهوری های سه گانه ی کشور پادشاهی یوگسلاوی تبدیل شد و طی پیمان هایی در سال های ۱۹۱۹ و ۱۹۲۰، مرزهای آن مشخص گردید.

در سال ۱۹۴۱ بود که اسلوونی این بار توسط ابرقدرت های آن زمان یعنی آلمان، مجارستان و ایتالیا اشغال و تقسیم شد. جبهه ی آزادی بخش کشور اسلوونی در برابر این اشغالگری خاموش ننشست و مبارزه ای جدی در برابر اشغالگران برای آزادی کشور شروع کرد.

در سال ۱۹۴۵ سرزمین اسلوونی به بخشی از جمهوری فدرال یوگسلاوی تبدیل شد. در آن زمان با نام «جمهوری خلق اسلوونی» شناخته می شد.

کشور اسلوونی ثروتمندترین کشور جمهوری در یوگسلاوی بود. این کشور در سال ۱۹۹۱ پس از جنگی ده روزه که با توافق نامه ی بریونی پایان گرفت، بالاخره تبدیل به کشوری مستقل شد.

جمهوری اسلوونی در یکم ماه می سال ۲۰۰۴، به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و چندی پس از آن، عضو سازمان ناتو گردید. در تاریخ یکم ماه ژانویه سال ۲۰۰۷، اسلوونی به صورت رسمی به منطقه یورو نیز پیوست و واحد پول پیشین آن که تولار اسلوونی بود جای خود را به یورو داد.

 معرفی کلی کشور اسلوونی

سیاست و حاکمیت در جمهوری اسلوونی

پس از آن که «یانزدرونشکا» رئیس جمهور کشور اسلوونی در سال ۲۰۰۷ میلادی درگذشت، «دانیلا تورک» این سمت را به عهده گرفت. «یانیز یانسا» نیز نخست وزیر کشور اسلوونی و اداره کننده ی هیئت دولت است. این کشور دارای مجلس نمایندگانی با ۹۰ عضو است که انتخابات آنان هر چهار سال یک بار انجام می شود. احزاب گوناگون سیاسی در کشور اسلوونی فعالیت می کنند. بالاترین قدرت قضایی در کشور اسلوونی دادگاه قانون اساسی این کشور است که متشکل از نه قاضی است. این قاضیان نیز توسط مجلس شورای ملی برای دوره ی نه ساله انتخاب می شوند.

سیاست و حاکمیت در جمهوری اسلوونی

ویژگی های جغرافیایی سرزمین اسلوونی

مساحت سرزمین اسلوونی  بیش از بیست هزار کیلومتر مربع است. موقعیت مکانی آن در مجاورت با کوه های آلپ و دریای آدریاتیک یعنی در محدوده ی مرکزی اروپا می باشد. کشور اتریش همسایه ی شمالی اسلوونی است، این کشور از شرق با مجارستان همسایه است. در جنوب اسلوونی کشور کرواسی قرار دارد و  از غرب نیز با ایتالیا همسایه می باشد.

اسلوونی یک سرزمین کوهستانی است که آب و هوای متنوعی دارد. مناطق شمالی آن کوهستانی تر و سرد هستند و مناطق غرب و جنوب آن دارای آب و هوای معتدل تری هستند. کم ارتفاع ترین قسمت آن بخش های ساحلی مجاور دریای آدریاتیک است. هم چنین این کشور دارای مرتع ها و دشت های سرسبز و طبیعی است. بخش هایی از خاک این کشور جهت کشاورزی مناسب می باشد.

ویژگی های جغرافیایی سرزمین اسلوونی

پراکندگی جمعیت در جمهوری اسلوونی

به دلیل غلبه ی ناهمواری ها، اسلاو ها که اولین ساکنان اسلوونی بودند، همواره به دنبال زمین های مسطح و هموار می گشتند. تعداد زمین های مسطح در اسلوونی زیاد نیست به همین علت است که تعدد چندانی در مراکز جمعیتی اسلوونی دیده نمی شود. بزرگ ترین دشت های واسطه ای در شهرهای لیوبلیانا و ماریبور قرار دارند. جمعیت شهر لیوبلیانا ۲۷۲۲۲۰ نفر است. ماریبور با ۹۵۱۷۱ نفر در رتبه ی بعدی قرار دارد. شهر های دیگر چلیه، کرانی، ولنیه، کوپر، نوو مستو، پتوی، تربوولیه و کامنیک هستند.

سرزمین اسلوونی با مشکلات زیست محیطی نیز دست و پنجه نرم می کنند. آلاینده های صنعتی در رود ساوا، فرسایش جنگل ها و افزایش غلظت ذرات معلق در هوا، از جمله مهم ترین این مشکلات است.

پراکندگی جمعیت در جمهوری اسلوونی

اقتصاد کشور اسلوونی

نمودار رشد اقتصادی کشور اسلوونی، یک جهش اقتصادی در فاصله ی سال های  2005 تا ۲۰۰۸ را نشان می دهد. اراضی کشاورزی این کشور وسعت زیادی ندارد اما فراوانی مراتع کوهستانی فضای مناسبی را برای دامپروری به وجود می آورد.

سرزمین اسلوونی معادنی عظیم از جیوه در ناحیه ی شمال غربی، ذخایری از فلزات قلع ، روی و همچنین ذخایر غنی از زغال سنگ و سنگ های ساختمانی دارد. همچنین  رودخانه ی ساوا از آن عبور می کند و تنها یک جاذبه ی گردشگری نیست بلکه این کشور را در تولید برق و انرژی الکتریکی یاری می رساند. اسلوونی دارای صنایع سبکی نیز است که شامل صنایع دستی و محلی می شود و این صنایع در سال های اخیر به خوبی رشد داشته اند. در کنار این ها صنعت گردشگری نیز از راه های عمده ی این کشور برای تأمین درآمد می باشد.

مدل اقتصادی جمهوری اسلوونی اقتصاد باز است و به همین دلیل سرمایه گذاری در آن مورد استقبال سرمایه گذاران  می باشد. فناوری های پیشرفته ی جمهوری اسلوونی در زمینه های گوناگونی چون صنایع الکترونیک، تولید تجهیزات مخابراتی، صنایع مکانیکی، احداث نیروگاه  ها و سد سازی است و در این زمینه ها دارای پتانسیل های نیرومندی است.

اقتصاد کشور اسلوونی

محصولات و فرآورده های تولیدی اسلوونی

محصولات کشاورزی اسلوونی  متنوع است اما به صورت عمده شامل اقلام و محصولاتی نظیر گندم، حبوبات (نخود و لوبیا)، نیشکر، سیب‌زمینی و ذرت است و در بخش شیلات و دامپروری نیز فعال است و به ویژه محصولاتی چون پشم گوسفند، گوشت گاو و گوسفند و محصولات دریایی و شیلاتی عرضه می نماید.

مهم ترین بخش صنعت ذوب فلزات در اسلوونی، ذوب و ریخته‌گری فلزات آلومینیوم، روی و قلع است. صنعت این کشور شامل زمینه های دیگری چون تولید تجهیزات الکترونیک، خودرو و کامیون سازی، ساخت تجهیزات نیروگاهی، تسلیحات نظامی، مواد شیمیایی، ماشین‌ابزار، محصولات چوبی و بافندگی نیز می شود.

در سال های اخیر اقتصاد کشور اسلوونی از نظر ثبات و پایداری نسبت به دهه گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. ایجاد فضا ها و بازار آزاد در اسلوونی و افزایش علاقه مندی سرمایه گذاران برای شرکت در طرح های اقتصادی این کشور رخ داده است و به همین دلایل زمینه ای برای افزایش دستمزدها و بالا رفتن سطح رفاه عمومی در کشور اسلوونی فراهم شده است. تولید ناخالص داخلی در کشور اسلوونی حدود شصت و شش میلیارد دلار است و میزان درآمد سرانه در این کشور نیز سی و دو هزار دلار می باشد.

محصولات و فرآورده های تولیدی اسلوونی

مردم و فرهنگ اسلوونی

بخش عمده ای از جمعیت مردم کشور اسلوونی طبق آمار سال ۲۰۰۲، اسلوونیایی و از تبار اسلاو هستند. اسلوونیایی ها بیش از هشتاد درصد ترکیب جمعیتی اسلوونی را تشکیل می دهند. صرب ها  و کروات ها هر یک جمعیتی کمتر از دو درصد جمعیت اسلوونی را تشکیل می دهند. بوسنیایی ها کمی بیش از یک درصد و سایر اقلیت ها نیز مجموعا ۴ الی پنج درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

در کشور اسلوونی بیش از نیمی از مردم مسیحی کاتولیک هستند. کمتر از دو و نیم درصد جمعیت ارتدوکس و کمتر از یک درصد پروتستان می باشند. دو و نیم درصد از جمعیت این کشور مسلمان و کمی بیش از سه و نیم درصد پیرو مذاهب گوناگون می باشند. ده درصد مردم اسلوونی لاییک و خداناباور هستند و مذهب حدود بیست و سه درصد از مردم نیز مشخص نشده است.

عدم علاقه‌مندی به افزایش جمعیت و افزایش مهاجرت جوانان اسلوونی به دیگر بخش های اروپا  موجب کاهش جمعیت اسلوونی و نرخ منفی رشد جمعیت شده است.

مردم و فرهنگ اسلوونی

اقامت در اسلوونی

کشور اسلوونی از کشورهای حوزه ی شینگن است. با داشتن اقامت این کشور افراد می توانند به کشورهای اروپایی حوزه ی شینگن بدون نیاز به اخذ ویزا سفر نمایند. ویزای کشورهای دیگر مثل کانادا و آمریکا نیز پس از دریافت اقامت اسلوونی آسان تر می شود.

یکی از راه های گرفتن اقامت در اسلوونی ثبت شرکت و تأسیس نمایندگی شرکت در این کشور است.

ثبت شرکت در کشور اسلوونی شرایطی آسان دارد. در قوانین اعلام شده در سال جدید (۲۰۱۹) هیچ شرطی در رابطه با داشتن سابقه ی کاری مرتبط یا به کار گرفتن کارمندان بومی در زمینه ی ثبت شرکت وجود ندارد.

با گرفتن اقامت اسلوونی، اجازه ی زندگی، کار و تحصیل به افراد مقیم داده می شود و آنان از مزایای اجتماعی این کشور بهره مند خواهند شد. البته در هیچ یک از کشورهای اروپایی از جمله اسلوونی، از ابتدا اقامت دائم به افراد داده نمی شود. این اقامت اول به صورت یک ساله است. سپس به مدت پنج سال تمدید می شود. برای این تمدید، سه شرط لازم است: پرداخت حداقل مالیات حاصل از درآمد شرکت، حداقل شش ماه حضور در حوزه ی شینگن(شش ماه و یک روز) و مرتکب نشدن جرایم منجر به محکومیت عمدی. پس از تمدید پنج ساله، در نهایت اجازه ی اقامت به صورت اقامت دائم اعطا می گردد.

مردم و فرهنگ اسلوونی

هزینه های زندگی در اسلوونی

اگر تمایل به دریافت اقامت کشور اسلوونی یا سفر به این کشور را دارید، نگران هزینه های اقامت و زندگی نباشید. اسلوونی از کشورهای ارزان اتحادیه اروپا و حوزه ی شینگن است. در پایتخت اسلوونی، هزینه ی یک زندگی معمول شامل هزینه های خوراک و پوشاک و رفت و آمد برای فردی تنها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد. در شهر ماریبور و شهرهای دیگر این هزینه کمتر نیز خواهد شد.

اجاره ی یک مسکن در کشور اسلوونی که دارای یک اتاق و یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی باشد، بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو متغیر است. اجاره ی یک آپارتمان مبله با متراژ ۴۵ متری در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو است.

در رفت و آمد هزینه ی سفر یک ساعته با اتوبوس بیست سنت است که با تهیه کارت اعتباری ماهانه می توان آن را کاهش داد. هزینه ی سفر با تاکسی نیز برای هر کیلومتر ۷ سنت می باشد. قیمت مواد غذایی نیز بر اساس کیفیت متفاوت است. مثلا قیمت هر کیلو گوشت حدود پنج یورو و قیمت هر کیلو برنج یک یورو می باشد.

تحصیل در کشور اسلوونی

کشور اسلوونی سه دانشگاه عمومی دارد. قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه آن، لیوبلیان واقع در شهر لیوبلیانا است که در گروه پانصد دانشگاه برتر جهان و دویست دانشگاه برتر اروپا قرار دارد. شهرت این دانشگاه در تدریس رشته های مهندسی و فن آوری اطلاعات است. یک پنجم از جمعیت پایتخت را دانشجویان این دانشگاه تشکیل داده اند.

دانشگاه ماریبور و پری مورسکا نیز ارائه دهنده ی دوره های مهندسی، پزشکی و مدیریت هستند. زبان تدریس در این دانشگاه ها اسلوونیایی و انگلیسی هستند. هزینه ی تحصیل در این دانشگاه ها بسته به رشته ی انتخابی سالیانه دو هزار و پانصد تا سه هزار یورو برآورد می شود.

دانشگاه اروپا-مدیترانه نیز در شهر پیران واقع شده است. در این دانشگاه رشته های ارائه شده به زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه تدریس می شوند. اگر شما نیز علاقه مند به تحصیل و مهاجرت به این کشور هستید می توانید از سایت خدمات ویزا کمک گرفته و راه را برای این تصمیمتان آسان نمایید.

مردم و فرهنگ اسلوونی

شرایط پذیرش و تحصیل در کشور اسلوونی

پذیرش در دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی مشروط به اتمام تحصیلات مقطع دبیرستان است. طول مدت تحصیل در این مقطع چهار سال تا چهار سال و نیم است. اعطای مدرک لیسانس در کشور اسلوونی نیازمند مدرکی نظیر آیلتس در زبان انگلیسی نیست.  اما در مقاطع بالاتر تحصیل دانشجو به ارائه ی مدرک زبان نیاز دارد.

در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در کشور اسلوونی امکان تحصیل وجود دارد. در این رشته ها لازم است دانشجو مدرک زبان انگلیسی ارائه نماید و علاوه بر آن گذراندن دوره ی زبان اسلوونیایی نیز لازم می باشد. قبل از هرچیز باید اقدام به دریافت ویزا اسلوونی و وقت سفارتت کنید.

شرایط پذیرش و تحصیل در کشور اسلوونی

هزینه های تحصیلی در اسلوونی

اگر زبان اسلوونیایی بلد باشید، می توانید از تحصیل رایگان در این کشور برخوردار گردید. تحصیل به زبان انگلیسی در کشور اسلوونی برای شما هزینه در بر خواهد داشت. در صورت ثبت نام در مدارس بین المللی و یا دوره های زبان انگلیسی نیز می بایست هزینه ی تحصیل پرداخت نمایید. البته برای کسانی که اقامت دارند هزینه ها کمتر از دانشجویان و محصلان خارجی است.

هزینه تحصیل به طور میانگین پنج هزار یورو در سال است. هزینه زندگی دانشجویی نیز در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که هزینه های خوابگاه، خوراک، پوشاک و رفت و آمد را شامل می شود. این هزینه ها کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. این در حالی است که هر دانشجو می تواند بیست ساعت در هفته نیز کار کند و بخشی از هزینه های خود را اینگونه تأمین نماید.

هزینه های تحصیلی در اسلوونی

گردشگری در اسلوونی

کشور اسلوونی دارای جاذبه های گردشگری است. هم طبیعت و هم شهرهای این کشور دارای زیبایی ها و مناطق دیدنی و جذابیت های گردشگری بسیاری هستند. صنعت گردشگری و توریسم چنان که پیش تر نیز گفتیم از منابع درآمد این کشور به شمار می رود.

در شهرهای اسلوونی محیط های مناسب مختلفی جهت اقامت مسافران و گردشگران وجود دارد. هزینه ی یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت هفت یورو است. این میزان در یک رستوران متوسط به ۱۵ یورو افزایش می یابد. سامانه ی اتوبوس رانی نیز برای حمل و نقل بسیار مناسب است.

در ادامه ی مطلب شما را با جاذبه های گردشگری و نکاتی درباره ی سفر گردشی به کشور اسلوونی آشنا خواهیم کرد.

گردشگری در اسلوونی

شهرهای مشهور اسلوونی

لیوبلیانا مهم ترین شهر و پایتخت اسلوونی است. اهمیت این شهر گذشته از جنبه ی اقتصادی و اجتماعی، تاریخی نیز هست. پس از شهر لیوبلیانا که پایتخت کشور اسلوونی است، شهرهای دیگری نیز حائز اهمیت هستند. از زیباترین شهرهای اسلوونی، شهر ماریبور است که دومین شهر مهم این کشور نیز می باشد. شهر ماریبور در نزدیکی مرز اتریش واقع شده است. صنعت نوشیدنی این شهر بسیار معروف است. ماریبور  شهری با خانه های زیبا، طبیعت سحرانگیز و یک دریاچه است که منظره ی خوب شهر را چند برابر جذاب تر کرده است. البته توصیه ای ویژه درمورد بازدید از این شهر در فصل بهار وجود دارد.

شهر دیگر در کشور اسلوونی، شهر کوپر است. کوپر قدیمی ترین شهر ساحلی است که از نظر مهندسی زیرساخت هایی عالی دارد. این شهر با آمیختن فضای شهر و دریا مناظر بی نظیری را رقم می زند که هرگز تکراری و ملال آور نخواهد شد.

شهرهای مشهور اسلوونی

جاذبه های تاریخی و شهری

شهر لیوبلیانا که پایتخت و مهم ترین شهر اسلوونی است، شهری سرسبز است. در این شهر قوانینی خوب و جالب برای پاکیزگی هوا رعایت می شود که مهم ترین آن استفاده ی همگانی از دوچرخه است. این شهر همچنین رودخانه ای دارد که از میان آن می گذرد و منظره ی شهر را زیبا تر می سازد. لیوبلیانا از نظر کیفیت زندگی و سطح رفاه اجتماعی و عمومی در رتبه ی بالایی قرار دارد و این سبب تمرکز جمعیت در این شهر شده است. قلعه ای در این شهر قرار دارد که از قرون وسطا به یادگار مانده است.

شهر بلد یکی از زیبا ترین شهر های اسلوونی با یک دریاچه ی زیبا به همین نام است. دریاچه ی بلد هرساله گردشگران بسیاری را از سراسر قاره و جهان به خود جذب می کند. بنای قلعه ای در وسط این دریاچه باعث شده است که جذابیت آن را دو چندان نماید. قلعه ی بلد از بناهای قرون وسطایی است. این قلعه بر مبنای منابع مکتوب تاریخی، قدیمی ترین قلعه ی اسلوونی می باشد که ساخت آن به قرن شانزدهم میلادی باز می گردد. بازدید از این دریاچه محدودیت زمانی ندارد و یک دریاچه با زیبایی های چهارفصل است.

از دیگر شهرهای مهم اسلوونی شهر کاپر است. این شهر معماری بی نظیر و قدیمی قرون وسطایی دارد که جذابیت شهر را بسیار بالا برده است. این شهر ساحلی محیط زیست منحصر به فردی دارد. خیابان های آن سنگفرش شده هستند و دارای یک قلعه ی تاریخی می باشد. زبان دوم ساکنان شهر کاپر، ایتالیایی است. شهر پیران نیز شهر دیگری با معماری قرون وسطایی است و در جنوب غربی کشور اسلوونی قرار گرفته است. این شهر جاذبه های بصری فراوان دارد و از این رو سوژه های عکاسی و نقاشی نابی را در اختیار هنرمندان قرار می دهد.

جاذبه های تاریخی و شهری

جاذبه های طبیعی اسلوونی

منطقه ی گورا واقع در شمال غربی اسلوونی است. در این منطقه ی جنگلی مجموعه ای از ورزش های زمستانی مهم و معروف انجام می گردد. این منطقه هر سال زمستان میزبان فعالان این حوزه و ورزشکاران است.

علاوه بر برگزاری ورزش های زمستانی، جنگل ها جاذبه های بصری بسیاری نیز دارند و میزبان گردشگران، هنرمندان و عکاسان هستند.

در بخش های کوهستانی کشور اسلوونی، غارهای بی شماری وجود دارد. غارهای شکوجان در این میان از مرتفع ترین ها هستند. این غارها در سازمان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند. غارهای شکوجان دره های عظیمی نیز دارند که گذر از آن ها به واسطه ی پل ها امکان پذیر است. در این غارها ستون های استالاگمیت زیبایی قرار دارد.

از دیگر غارهای معروف اسلوونی، پستونیا می باشد. این غار طویل ترین غار کشور اسلوونی است و تالار ماکارونی آن نیز  از جاذبه ها و دیدنی های مهم است.

از دیگر جاذبه های کوهستانی، بخش وگل است. این منطقه از مقاصد مهم گردشگری به ویژه برای علاقه مندان به اسکی است. مسیر های اسکی در منطقه ی وگل و در بالای دریاچه ی زیبای بوهینجی قرار دارد و هر ساله میزبان اسکی بازان و علاقه مندان به ورزش های زمستانی است.

گذرگاه ورشیک در اسلوونی از مناطق معروف است که باید مورد بازدید قرار گیرد. این گذرگاه بیش تر از هزار و پانصد متر ارتفاع دارد و تا دره ی سوچا پیش رفته است. این گذرگاه، به نام گذرگاه روسی نیز شناخته می شود. رودخانه سوچا نیز با رنگ فیروزه ای و زیبایش از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری کشور اسلوونی شناخته می شود.

جاذبه های طبیعی اسلوونی

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط