کشور لهستان

لهستان نهمین کشور بزرگ اروپا که شصت و نهمین کشور بزرگ دنیا نیز هست در مرکز اروپا و در همسایگی کشورهایی مانند روسیه و جمهوری چک و لیتوانی قرار دارد کشور لهستان که از نوع جمهوری می باشد دارای حدود سی و نه تا چهل میلیون جمعیت بوده که از این لحاظ سی و چهارمین کشور پرجمعیت دنیا می باشد ، پایتخت این کشور ورشو است که بزرگ ترین شهر کشور لهستان نیز محسوب می شود .

کشور لهستان

تاریخ لهستان

تاریخ لهستان همواره پر از حادثه بوده است، کشور لهستان در اواخر قرن نهم میلادی توسط یکی از اعضای خاندان پیاست به نام میزکوی اول تشکیل شد که در آن زمان به نام لهستان بزرگ شناخته می شد از طرفی قبایل باقی مانده در جنوب لهستان بزرگ لهستان کوچک را پایه گذاری کردند سه قرن بعد با یک ازدواج سلطنتی بین دختر پادشاه لهستان و پسر پادشاه لیتوانی دو کشور متحد شده و کشور واحد لهستان را پدید آوردند پس از آن و در سال های ۱۷۷۲ تا ۱۷۹۵ لهستان سه بار تجزیه و دوران افول لهستان آغاز شد.

جنگ جهانی در لهستان :

در سال ۱۹۴۱ و با قدرت گرفتن آلمان نازی ارتش هیتلر به لهستان حمله کرد و تمام خاک لهستان را به اشغال خود درآورد در دوران اشغال لهستان توسط نازی ها و تلاش آنان برای ریشه کنی فرهنگی در کشور لهستان، فرهنگ لهستان دچار تزلزل شد. در این دوران مردم شهر ورشو و مناسب دیدن اوضاعی که با پیشروی ارتش شوروی به سمت ورشو پیش آمده بود دست به قیام علیه نازی های حاکم بر شهر زدند و از آنجایی که شوروی نمی خواست اداره ورشو پس از خروج آلمانی ها به دست لهستانی ها بیافتد از پیشروی به سمت ورشو دست کشیدند در نتیجه این تصمیم شوروی، ارتش هیتلر قیام ورشو را سرکوب کرده و کنترل دوباره شهر را به دست گرفت.

پس از جنگ جهانی دوم و شکست آلمان نازی در سال ۱۹۵۲ لهستان به تبعیت از شوروی یک نظام دموکراتیک در کشور لهستان پدید آورد، قدم بعدی عضویت کشور لهستان در پیوستن به پیمان ورشو و تبعیت از سیاست خارجه مطابق با سیاست خارجه شوروی بود.

مهاجرت لهستانی ها به ایران :

در میانه جنگ جهانی دوم و نامساعد بودن اوضاع کشور لهستان ، بیش از صد و پنجاه هزار نفر از مردم لهستان وارد کشور ایران شدند نخستین گروه از مهاجرین لهستانی در سال ۱۳۲۱ با چهار کشتی روسی وارد بندر انزلی شدند تعداد این مهاجرین در سال ۱۳۲۱ به سیزده هزار نفر رسید

سیاست کشور لهستان

در سال ۱۹۵۶ فردی به نام گومولکا از حزب کارگران متحد لهستان به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد ، پس از این سعی کرد روابط خود با کلیسا را بهبود بخشد و مزارع اشتراکی را منحل و مالکیت خصوصی این مزارع را ترویج دهد. در سال ۱۹۹۹ و به پایان رسیدن شوروی سوسیالیست لهستان به همراه چک و مجارستان به عضویت ناتو درآمد در گام بعدی و در سال ۲۰۰۴ کشور لهستان به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. از آن پس کشور لهستان سعی دارد تا از سامانه ضد موشکی ساخت ایالات متحده در خاک خود استفاده کند که همواره با مخالفت روسیه همراه شده است.

اکنون نوع حکومت کشور لهستان از جمهوری چند جزبی تشکیل شده است که در این نوع از حکومت، حاکمیت از دو مجلس قانون گذار تشکیل شده است در این حکومت قانون اساسی کشور لهستان از نوع قانون عالی تعریف شده است و نظام حقوقی بر مبنای حقوق مدنی و آزادی افراد در برابر دولت و حکومت کشور لهستان قرار گرفته است .

موقعیت جغرافیایی

کشور لهستان در اروپای مرکزی واقع شده از شرق با کشورهای بلاروس و اوکراین و از جنوب با کشور اسلواکی و غرب با کشورهای آلمان و جمهوری چک همسایه است در قسمت شمالی کشور لهستان دریای پالتیک قرار دارد، جنوب لهستان را کوه های کارپات تشکیل داده است که مرز این کشور با اسلواکی نیز محسوب می شود در کشور لهستان رودهای ویستولا و وارتا و باگ قرار دارند که نقش مهمی را در تجارت کشور لهستان ایفا می کنند، بلندترین کوه کشور لهستان ریسی نام دارد که دارای ارتفاع ۲۴۹۹ متری می باشد.

جمعیت و شهرهای مهم :

کشور لهستان دارای جمعیتی بالغ بر سی و نه میلیون نفر بوده و از این لحاظ سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود ، مساحت این کشور ۳۱۲۶۸۵ کیلومتر مربع می باشد که شصت و نهمین کشور پهناور دنیا به حساب می آید. پایتخت کشور لهستان شهر ورشو است که با جمعیت یک میلیون و هفتصد هزار نفری پر جمعیت ترین شهر لهستان محسوب می شود که دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی می باشد و نماد کشور لهستان محسوب می شود. از دیگر شهرهای مهم کشور لهستان می توان به کراکوف با جمعیتی حدود هفتصد و پنجاه هزار نفر و ووچ و ووتسلاو و پوزان اشاره کرد.

کشور لهستان

اقتصاد در لهستان

اقتصاد این کشور مبتنی بر صادرات ماشین آلات، خودرو و وسایل نقلیه و قطعات ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل و خواربار و و مواد غذایی و فرآورده های کشاورزی و لبنی و حیوانات می باشد، کشور لهستان همچنین بزرگ ترین تولید کننده چغندر قند در اتحادیه اروپا می باشد، این کشور همچنین از اصلی ترین صادرکنندگان سیب زمینی و چاودار و سایر محصولات کشاورزی در اتحادیه اروپا می باشد.

رتبه اقتصاد این کشور در اروپا برابر هشت تخمین زده شده است که بزرگ ترین اقتصاد در میان کشورهای استقلال یافته از شوروی محسوب می شود، کشور لهستان با رتبه بیست و سه جهان در تولید ناخالص داخلی و بیست و چهار جهان در شاخص تجارت آسان، به عنوان کشوری با اقتصاد بالا توسط بانک جهانی معرفی شده است، سه بخش اصلی اقتصاد کشور لهستان را خدمات با سهم حدود ۶۲ درصد و صنعت با ۳۴ درصد و کشاورزی حدود سه تا چهار درصد تشکیل می دهد. واحد پول این کشور در سال ۱۹۹۵ به نام زولتی جدید تعیین شده است که هر زولتی برابر صد گروش لهستان و ۳٫۷۵ دلار آمریکا می باشد .

کشور لهستان

فرهنگ مردم لهستان 

مردم لهستان از چندین ملیت متفاوت تشکیل شده است اما اکثر جمعیت این کشور را لهستانی های اصیل تشکیل می دهند ، ۹۶ درصد از جمعیت کشور لهستان را لهستانی ها و بقیه جمعیت این کشور شامل آلمانی ها و مردم بلاروس و نیز اوکراینی ها تشکیل می دهند که هر کدام سهم یک درصدی در جمعیت کشور لهستان را دارا می باشند همچنین اکثریت نژاد این کشور را لهستانی ها تشکیل می دهند که سهمشان برابر ۹۸٫۷ درصد می باشد اوکراینی ها و آلمانی ها و نژاد بلاروس یک درصد باقی مانده را تشکیل می دهند. ۹۵ درصد مردم کشور لهستان مسیحی کاتولیک و حدود دو درصد ارتدوکس و کمتر از یک درصد پروتستان و بقیه ادیان و مذاهب را شامل می شوند.

کشور لهستان

انواع ورزش

اکثر ورزش های موجود در کشور لهستان دنبال می شوند از جمله این ورزش ها می توان به فوتبال و والیبال و رالی و بوکس و شمشیر بازی و سوارکاری و وزنه برداری اشاره کرد با این حال فوتبال و والیبال پرطرفدارترین ورزش های کشور لهستان و والیبال ورزش این کشور محسوب می شود والیبال این کشور اکنون در رده پنجم بهترین تیم های والیبال دنیا قرار دارد. تیم والیبال این کشور دارای یک قهرمانی المپیک، دو قهرمانی جهان و یک قهرمانی اروپا و یک قهرمانی لیگ جهانی می باشد.

کشور لهستان

گردشگری در لهستان

لهستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد نتیجه این تصمیم باعث افزایش قابل توجه گردشگران به این کشور شد و گردشگری لهستان را دچار تحول کرد. یکی از تصمیمات تاثیرگذار این کشور در افزایش جذب گردشگر را می توان پیوستن به معاهده ی شینگن عنوان کرد ، کشور لهستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت در معاهده شینگن درآمد طبق این معاهده افرادی که ویزای شینگن دریافتی از یکی از بیست و شش کشور اصلی عضو شینگ را در دست داشته باشند می توانند بدون نیاز داشتن به ویزای اضافی به کشور لهستان وارد شوند.

گردشگری و خدمات گردشگری نقش مهمی را در اقتصاد کشور لهستان ایفا می کند طبق اطلاعات موجود در سازمان جهانی گردشگری این کشور دارای رتبه ششم در پربازدیدترین کشورهای جهان توسط گردشگران خارجی را دارا می باشد . از خدمات توریستی این کشور می توان به بازدید از آثار تاریخی و اسکی و صعود به قله و قایقرانی اشاره کرد .

اکنون به معرفی جاذبه های گردشگری کشور لهستان می پردازیم :

میدان بازار کراکوف

این میدان که در شهر کراکوف واقع شده است و رینک گلونی نام دارد در مرکز شهر واقع شده و از جاذبه های توریستی لهستان در این شهر محسوب می شود .این میدان دارای وسعتی به اندازه ۴۰ هزار متر مربع است و یکی از بزرگ ترین میادین اروپا با معماری قرون وسطایی می باشد که در حدود قرن سیزدهم میلادی ساخت آن آغاز شده است به دلیل گستردگی این میدان اطراف آن چندین کلیسا و کاخ با قدمت تاریخی طولانی وجود دارد علاوه بر این ساختمان ها می توان به تالار پارچه موجود در این قسمت از شهر اشاره کرد که سوکینیس نام داشته و یکی از مهمترین مراکز تجارت در زمان قرون وسطی برای تجارت بین المللی اروپا محسوب می شود .

کشور لهستان

کانال البلاگ

کانال البلاگ که نماد معماری های نوین و پیشرفته در قرن نوزدهم محسوب می شود متصل کننده ی صد ها دریاچه در شمال لهستان می باشد و حدود هشتاد کیلومتر طول دارد این کانال می تواند کشتی ها کوچک را در خود جای دهد و امکان عبور و مرور آنها را فراهم کند برای این منظور سیستمی در این کانال استفاده شده که باعث شیبدار کردن سطوح برای اختلاف سطح آب با کشتی ها برای عبور آنها می شود .امروزه از این کانال جهت اهداف توریستی و سرگرمی استفاده می شود.

کشور لهستان

ژاموشک

ژاموشک شهری زیبا از دوره ی رنسانس است که در جنوب شرقی کشور لهستان قرار دارد . این شهر به دلیل معماری بسیار زیبای خود که نشان دهنده نوع معماری و تفکر موسس آن برای طراحی شهری ایده آل در دوره رنسانس است در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده و نشان دهنده طرز تفکری نوع برای طراحی شهری در آن زمان محسوب می شود . از دیگر جاذبه های دیدنی این شهر می توان به گالری های تو در تو و دالان دار موجود در اطراف میادین شهر اشاره کرد .

قلعه مالبورک

این قلعه خشتی که در سال ۱۴۰۶ بنا شده است یکی از بزرگ ترین قلعه های جهان محسوب می شود که دارای فضای داخلی وسیع و محیط خارجی بسیار بزرگ نیز می باشد این قلعه همچنین دارای موزه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد که علاقه مندان می توانند از آن بازدید کنند .

کشور لهستان

شهر قرون وسطایی تورن

شهر تورن به خاطر معماری گوتیک آن و ساختمان هایی با همین سبک معماری مانند سالن شهر و کلیساها و خانه های شهری زیبا دارای اهمیت دیدنی بسیاری می باشد از دیگر جاذبه های دیدنی شهر می توان به برج های دیده بانی شهر اشاره کرد.

قلعه واول

قلعه واول که در قرن یازدهم میلادی ساخته شده است آخرین مقر شاهان لهستانی محسوب می شود این قلعه شامل بناهای گوناگون که در دوره های تاریخی متفاوت و به تدریج به این قلعه اضافه شده اند و در مرکز این قلعه قرار دارند می باشد این قلعه پس از دعوت از معماران ایتالیایی و مجسمه سازان و طراحان آلمانی برای ترمیم و زیباسازی قلعه به یکی از الگوهای اصلی برای سکونتگاه های اشرافی و مجلل در اروپای مرکزی بدل گشت، از دیگر جاذبه های دیدنی این قلعه می توان به کلیسای جامع واول در آن اشاره کرد که محل تاجگذاری شاهان لهستانی در این کلیسا قرار داشته است .

کشور لهستان

معدن نمک ویلیچکا

معدن نمک ویلیچکا که یکی از قدیمی ترین معادن در حال استفاده نمک در دنیا محسوب می شود در نزدیکی شهر کراکوف قرار دارد اهمیت توریستی این معدن به خاطر مجسمه های متعدد و صومعه ای بزرگ در میان صخره های کوهستانی آن است. این معدن که در قرن سیزدهم میلادی شروع به کار کرده است دارای اتاق هایی بزرگ با دیوارهای نمکی و دریاچه های زیرزمینی و نمایشگاهای تشکیل شده برای گردشگران می باشد و از مهمترین جاذبه های توریستی کشور لهستان است .

کشور لهستان

کلیسای ویرجین ماری

کلیسای ویرجین ماری در مجاورت میدان رینک قرار داشته و به خاطر تاجک های مخروطی شکل مورد بازدید علاقه مندان به تاریخ و معماری قرار می گیرد ، برج اصلی این کلیسا ۸۰ متر ارتفاع داشته و راس هر ساعت موسیقی خاصی از آن به گوش می رسد این کلیسا که از دیگر بناهای گوتیکی معروف کشور لهستان است در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده و در قرن چهاردهم بازسازی و ترمیم شده و در فضای داخلی آن از رنگ آمیزی و سنگ مرمر برای کف ساختمان و تزیینات زیبا و متناسب با معماری قرون وسطایی استفاده شده است از دیگر قسمت های دیدنی این برج می توان به شمایل مقدس حجاری شده چوبی توسط ویت اشتراوس اشاره کرد .

کشور لهستان

کلاف هال

قدمت ساخت این کلاف هال به قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی باز می گردد که از آنها به عنوان مراکز خرید مخفی استفاده می شده است، امروزه در طبق همکف کلاف هال عروسک های چوبی و تخم مرغ رنگی و جواهرات طلایی و دیگر صنایع دستی شهر کراکف و کشور لهستان به فروش می رسد، در طبقه بالای این کلاف هال یک گالری به سبک گالری های قرن نوزدهم دایر است که در آن آثار تاریخی و انتزاعی هنرمندان معروف لهستان به نمایش گذاشته می شوند .

کشور لهستان

خیابان فلوریانسکا

خیابان فلوریانسکا از خیابان های همیشه پر جنب و جوش و شلوغ شهر کراکوف واقع در اولد تاون محسوب می باشد که پس از حمله ی تاتارها و ویرانیهای به جا مانده از آن ساخته شده و از میدان اصلی شهر تا دروازه سنت فلورین ادامه می یابد، ساختمان های قدیمی و بازسازی شده این خیابان اکنون میزبان رستوران و کافه و کلوپ و مغازه هایی است که در آنها انواع و اقسام کالا مانند پوشاک و سوغتی و صناع دستی و جواهرات و انواع نوشیدنی های مخصوص لهستان به فروش می رسد و مکانی دیدنی برای علاقه مندان به معماری و هنر و صنایع دستی بدل گشته است .

کشور لهستان

تماشای کنسرت های شوپن در کاخ بونروفسکی

یکی از تفریحات مورد علاقه گردشگران علاقه مند به موسیقی رفتم به کاخ بونروفسکی و گوش دادن به آثار فردریک شوپن توسط نوازندگان مجرب در فضایی کاملا کلاسیک و تاریخی می باشد، فردریک شوپن آهنگساز و پیانیست معروف لهستانی است که بسیاری از موسیقی های معروف کلاسیک توسط او خلق شده اند.

جاذبه های طبیعی

کوه های تاتراس

این رشته کوه ها که در محدوده کارپات واقع شده اند دارای طبیعتی بکر و خشن و در عین  حال زیبا می باشند این رشته کوه ها که حدود ۵۳ کیلومتر طول دارند تا دریاچه های واقع شده در نزدیکی مرز اسلواکی کشیده شده اند. این رشته کوه ها از جنگل های درخت صنوبر پوشیده شده است که گونه های وسیعی از حیوانات اعم از گوزن، سیاه گوش، شوکا، خرس قهوه ای و انواع پرنده گان را در خود جای داده است بازدیدکنندگان از این کوه می توانند به پیاده روی و کوه نوردی در مسیرهای زیبای این رشته کوه پرداخته و علاقه مندان به اسکی نیز می توانند از ماه های نوامبر تا می از پیست اسکی اصلی کوه تاتراس که اصلی ترین پیست کشور لهستان نیز محسوب می شود استفاده کنند .

کشور لهستان

رودخانه دوناجک

رودخانه دوناجک که از زیباترین مناظر کشور لهستان محسوب می شود در کوه های پنینی واقع شده که در حال حاضر به عنوان یک پارک ملی از آن محافظت می شود این رودخانه و ناهمواری های به وجود آمده توسط آن در فصل تابستان محل پیاده روی و دوچرخه سواری علاقه مندان به ورزش و در فصل زمستان محلی عالی برای اسکی محسوب می شود قایق سواری در داخل رودخانه نیز اصلی ترین جاذبه توریستی این منطقه محسوب می شود از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه می توان به قلعه ها و صومعه ها و دهکده های آب گرم واقع شده بر روی مرز لهستان و اسلواکی اشاره کرد.

کشور لهستان

پارک ملی اوجکوف

این پارک که در کراکوف واقع شده در سال ۱۹۵۶ تاسیس و نامش از روستایی به همین اسم گرفته شده است این پارک ۱۴۴۰ کیلومتر وسعت دارد، از جاذبه های توریستی این پارک می توان به رودخانه پرادنیک و غارهای متعددی که  تعدادشان به ۴۰۰ عدد می رسد و قله های سنگ آهکی و ستون های سنگی بسیار بلندی که معروف ترینشان هرکول است و قلعه ای با معماری گوتیک از قرن چهاردهم در مرکز پارک ملی نام برد، این پارک دارای ۵۵۰۰ گونه جانوری است که می تواند جالب توجه دوستداران طبیعت باشد همچنین شما می توانید در این پارک به گشت و گذار در جنگل و غارهای موجود و قدم زنی و دوچرخه سواری و قایق سواری بپردازید .

کشور لهستان

زمان مناسب سفر وهتل ها

کشور لهستان در اروپای مرکزی واقع شده از این رو دارای آب و هوایی معتدل و نسبتا گرم و خشک می باشد ، گردشگران و تورهای مسافرتی لهستان در اکثر ماه های سال فعال هستند با این حال اگر در ماه های ژوئن تا اوت به لهستان سفر کنیم هوایی مه آلود و نسبتا سرد را تجربه خواهیم کرد. سفر به لهستان در فصول پاییز و بهار به خاطر شرایط جوی مطلوب در این ماه ها بسیار پیشنهاد می شود اما باید توجه داشت که در این ماه ها از سال به دلیل ازدیاد گردشگران در کشور لهستان هزینه های مربوط به سفر همچون رزرو هتل و قیمت غذا و حمل و نقل نسبت به ماه های دیگر بیشتر است.

علاوه بر زیبایی طبیعت لهستان در فصل پاییز و بهار، برگزاری رویداد های فرهنگی و جشن ها وجشنواره ها می تواند دلیل خوبی برای سفر به لهستان در این فصل ها باشد. سفر به لهستان در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا پیشنهاد نمی شود اما اگر هزینه های سفر برای شما در اولویت قرار دارد و طرفدار ورزش های زمستانی هستید ، فصل زمستان می تواند گزینه ی خوبی باشد.

با توجه به علاقه بسیار زیاد مردم برای سفر به لهستان سایت خدمات ویزا بهترین انتخاب می تواند برای انجام مراحل مختلف باشد.

هتل ها

کشور لهستان برای همه افراد با درآمدهای متفاوت هتل هایی را تدارک دیده است که با توجه به هزینه های در نظر گرفته شده برای سفر خود به لهستان می توانید یکی را برگزینید

  • هتل های ارزان قیمت :مهمانسرای انقلابی –مهمانسرای آتلانتیس – هتل کیو از هتل های ارزان قیمت برای مسافران محسوب می شود
  • هتل های لوکس : هتل پولونیا – هتل صوفیتل
کشور لهستان

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط