آب و هوای فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای زیبای جهان که هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری را از نقاط مختلف در سراسر جهان به سوی خود جذب میکند. آب و هوای فرانسه بسیار عالی و با داشتن جاذبه های دیدنی بسیار بدون شک گزینه ای بسیار مناسب برای هر فرد عاشق سفری است که از شرایط لازم برای این امر برخوردار بوده تا با سفر به این کشور یکی از خواسته های قلبی خود را برآورده سازد.

بدون شک، افراد زیادی را در اطرافمان دیده ایم که علاقه ای بسیار زیاد به سفر و گشت و گذار در نقاط بکر و زیبای دنیا را دارند و دائما با یک برنامه ریزی خوب، حتی با کمترین امکانات خود را از لذت سفر محروم نمی کنند. لذا هر فردی قبل از سفر لازم است که اطلاعات هر چند محدود درباره مقصد خود به دست آورد تا تجربه سفر برایش راحت تر و دلپذیر تر شود.

آگاهی قبلی از شرایط آب وهوایی، جاذبه ها و مکان های دیدنی یک شهر و کشور کمک بسیار بزرگی به صرفه جویی در هزینه و زمان گردشگر و توریست خواهد کرد. ما در این مقاله تلاش داریم که اطلاعاتی هر چند مختصر در خصوص این کشور زیبا و شرایط آب و هوایی فرانسه در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم؛ با ما تا با پایان این متن همراه باشید.با ما در خدمات ویزا همراه باشید.

آب و هوای فرانسه

فرانسه (France) کشور فرانک ها

جمهوری فرانسه یکی از نخستین کشورهای جهان و بزرگترین کشورهای اروپای غربی به لحاظ وسعت و با مساحت ۷۰۰, ۶۴۰ کیلومتر مربع است. پایتخت این کشور ، شهر زیبا و دیدنی پاریس نام دارد که به عنوان مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه در جهان شناخته می شود.

کشور سکولار – دموکرات فرانسه با جمعیتی معادل ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، بعد از کشور آلمان لقب دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا را دارد.  منظور از کلمه سکولار در این جمله، جدایی دین از سیاست است و تقریبا چیزی حدود ۲۷ درصد از جمعیت آن بی دین، ۶۴ درصد کاتولیک و ۳ درصد پروتستان است. به طور کل می توان گفت که نیم بیشتری از جمعیت این کشور را مسیحیان تشکیل داده و تنها چیزی حدود ۵ درصد از این تعداد جمعیت را مسلمانان و کمتر از ۱ درصد یهودیان را شامل می شود. همچنین زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی و واحد پول رسمی آن یورو (€) می باشد.

آب و هوای فرانسه

موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه

یکی از متنوع ترین و هیجان انگیز ترین کشورهای اروپایی برای سفر و کشف زیبایی های طبیعی و مصنوع خارق العاده جهان، بازی های نور کشور فرانسه است. فرانسه با مساحت ۶۴۰۷۰۰ کیلومتر مربع و به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای قاره اروپا  از جاذبه های طبیعی فراوانی برخوردار است. این کشور با کشورهای نظیر بلژیک و لوکزامبورگ از سمت شمال شرقی، با ایتالیا و موناکو از سمت جنوب شرقی، با اسپانیا و آندورا از سمت جنوب و جنوب غربی و در نهایت از سمت شرق با آلمان و سوئیس دارای مرز مشترک است.

همچنین بخشی زیادی از سواحل بی انتهای دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس در مناطق شمالی و غربی مانند مراکش و اسپانیا در کشور فرانسه واقع شده است که نمی توان از تاثیر و نقش آنها بر روی آب و هوای فرانسه غافل شد. از دیگر محبوب ترین جاذبه های طبیعی که در این کشور وجود دارد می توان به رشته کوه آلپ به عنوان مرتفع ترین رشته کوه اروپا، دریاچه بورژه و مناطق کوهستانی شامبری و جنگل‌های با شکوه سیاه اشاره کرد که همراه با آب و هوای فرانسه بدون شک چشم و دل هر بیننده ای را مجذوب زیبایی های بی بدیل خود می کند.

همچنین وجود معادنی همچون آهن، زغال سنگ، نیکل، نفت، سولفور، مواد خام ساختمانی، سرب و روی پتاس، فسفات و اورانیوم به شدت به اقتصاد و نیروی کار این کشور کمک کرده است.

آب و هوای فرانسه

وضعیت آب و هوای فرانسه در مناطق مختلف آن

فرانسه یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور های اروپای غربی است. آب و هوای فرانسه با توجه به شرایط جوی محیط و وسعت آن از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده؛ به طوری آب و هوای فرانسه در هر چهار فصل بسیار دل انگیز و دلنشین بوده و با شدت و یا ضعف کمتری در میزان بارندگی و تعداد روزهای سرد و برفی سال در نواحی و شهرهای مختلف این کشور در حال تغییر است. آب و هوای فرانسه را به نسبت سرد نبوده و می توان آن را جزو دسته بندی معتدل به حساب آورد.

آب و هوای فرانسه

شما به خوبی می توانید این تفاوت فاحش آب و هوای فرانسه را در مناطق مختلف ساحلی و کوهستانی این کشور به خوبی مشاهده و احساس کنید. به طور کلی، آب و هوای فرانسه در ۴ منطقه گسترده آن در حاشیه اقیانوس آرام به این صورت است که بخش های شمالی – شمال شرقی و بخش های غربی این کشور به ترتیب دارای آب و هوای معتدل نیمه قاره ای و اقیانوسی است و بیشترین میزان بارش بارندگی در این نواحی صورت می گیرد. این قسمت ها همچنین از تابستان های گرم و زمستان هایی معتدل یا سرمایی خفیف برخوردار هستند. برخلاف نواحی ساحلی، آب و هوای فرانسه در نواحی شرقی و کوهستانی به دلیل وجود رشته کوه آلپ بسیار سرد بوده و افراد ساکن در این ناحیه زمستان های سخت و برفی را پشت سر می گذارند. نواحی جنوب کشور فرانسه نیز دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد.

آب و هوای فرانسه

آب‌ و هوای فرانسه در فصل های مختلف سال

این اختلاف دمای آب و هوای فرانسه علاوه بر مناطق در ماه های مختلف سال نیز متغیر می باشد . در فصل بهار از ماه آ,ریل تا ژوئن، فرانسه با آب و هوای عالی، بسیار سرسبز و دیدنی شده، به طوری که علاوه بر این ماه در ماه های سپتامبر تا نوامبر در فصل پاییز و همچنین ماه  آگوست شاید بیشترین حضور گردشگران در کشور فرانسه هستیم. 

شدت گرما و تابش خورشید در ماه های می، جولای و اوت، آب و هوای فرانسه تا حدی به اوج خود رسیده که شاهد گرمترین و خشک ترین روزهای آب و هوای فرانسه هستیم ؛ به طوری که دمای هوا  از ۶ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد متغیر است.  درست مخالف ماه جولای و اوت، این کشور در طول ماه اکتبر شاهد آب و هوای بسیار مرطوب و معتدل بوده و رعد و برق‌های بسیار و سهمگینی در این منطقه رخ می دهد.

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه در فصل بهار

یکی از فصول ۴ گانه سال که با زیبایی منحصر به فرد خود چشم اندازی دلنشین از طبیعت را به نمایش می گذارد فصل بهار نام دارد. فصل بهار در کشور فرانسه نمودی از زنده شدن و حیات جانداران و شروع یک زندگی دوباره است . صدای آواز پرندگان و باز شدن شکوفه های سفید و صورتی درختان و سرسبزی شهر همه نشان از سرزندگی و حیات مجدد زمین دارد. آب و هوای فرانسه در فصل عاشقانه بهار در بسیاری از شهرها و روستای آن بسیار معتدل و دلنشین بوده و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری فرصت گشت و گذار در این کشور را خصوصا در این آب و هوای فرانسه را  از دست نمی دهند.

آب و هوای فرانسه در فصل بهار به واسطه این سرزندگی و سرسبزی همراه با جریان آب رودخانه کاملا قابل لمس و درک است. کوه آلپ در این فصل از سال دامن رنگارنگ و گلدار خود را دوباره به پا کرده و دلیلی برای ایجاد حس خوشایند و شادی مردم می شود.

آب و هوای فرانسه در فصل تابستان

فصل سرسبز تابستان یکی دیگر از فصول چهارگانه سال برای سفر گردشگران به این کشور زیبا می‌باشد. آب‌ و هوا فرانسه در این فصل از سال با دمایی معادل ۲۵ درجه سانتیگراد، بسیار آرام و دلپذیر بوده و از گرمای طاقت‌فرسا در آن خبری نیست. این شرایط آب و هوایی فرصت بسیار مناسب را برای تکثیر گونه های جانوری در جنگل‌های فرانسه فراهم خواهد کرد.  در فرانسه صید و پرورش ماهیان مختلفی چون قزل‌آلا، ساردین و شاه‌ ماهی در خلیج بیسکی در این فصل از سال صورت می گیرد.

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه در فصل پاییز

فصل پاییز، فصلی اعجاب انگیز با غروب های زیبا و دلبرش دلیلی برای انعکاس چشم انداز و زیبایی های فرانسه در قالب یک شهر رویایی است . آب و هوای فرانسه در این فصل از سال اغلب آفتابی و حسی خاص و متفاوت را در افراد نمایان میکند. پاییز زمانی مناسب برای برداشت محصولاتی چون شاه ‌بلوط، سیب و … است.  میزان بارندگی در این فصل سال نسبت به فصول دیگر بدون شک بیشتر بوده و آب و هوای فرانسه در این فصل مخملی بوده و همواره جاذب گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است.

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه در فصل زمستان

 عروس فصل ها نیز با دامن چین چین و سفید خود در طبیعت زیبای این کشور دلبری می کند. آب و هوای فرانسه در اغلب روز های فصل زمستان آنچنان سرد و خنک نبوده و شدت بارش برف و سرما در مناطق کوهستانی این کشور و شهرهای همجوار رشته کوه آلپ نسبت به سایر مناطق بیشتر است. شاید به همین دلیل است که  اغلب گردشگران فرانسه را کشوری با آب و هوای معتدل می شناسند.

آب و هوای فرانسه

وضعیت آب و هوای فرانسه در شهر زیبای پاریس

اگر در این قسمت بخواهیم از شرایط آب و هوایی فرانسه برای شما مثالی بزنیم باید به روزهای پر بارش و مه آلود پاریس فرانسه در فصول مهر و آذر( ماه های سپتامبر و اکتبر) با دمایی معادل ۲۱ درجه و روزهای خوش آب و هوا و رویایی ماه‌های مارس و آوریل با دمایی بین ۱۰ تا ۱۹ در جه سانتی گراد در فصل بهار اشاره کنیم. همچنین میانگین بارش سالانه در فصل بهار در پاریس حدود ۵۰ میلیمتر خواهد بود. بهتر است که بدانید بارش باران در این کشور همراه با مه و مردم این شهر  به ندرت شاهد بارش برف هستند.

دمای هوای شهر پاریس در ماه‌های مه تا اکتبر به ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتی‌گراد رسیده که دمایی به نسبت ملایم و معتدل به شمار می رود.  در حالی که وضعیت آب و هوای فرانسه در شهری مثل پرووانس حتی در فصل زمستان باید شاهد وزش بادهای گرم باشیم. تابستان پاریس در ماه های جون، آگوست و ژوئن دمای هوا معدل ۱۵ درجه سانتی گراد بود و شاهد حداقل ۹ روز بارندگی در این فصل از سال هستیم. همچنین در شهرهای مانند برتانی و نورماندی نیز شاهد زمستان هایی با آب و هوای معتدل و تابستان های خنک خواهیم بود. با همه این ها توصیه ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی فرصت سفر به این کشور زیبا را به تعویق نیندازید و در تمام فصول سال از آب های و هوای فرانسه لذت ببرید.   

آب و هوای فرانسه

چرا توجه به وضعیت آب و هوای فرانسه مهم است ؟

وضعیت آب و هوایی یک کشور ضمن تاثیری که بر وضعیت معماری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن کشور می گذارد در عاملی بسیار مهم در جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده و به رونق اقتصادی آن کشور کمک شایانی خواهد کرد. همانطور که در قسمت های قبل گفته شد آب و هوای فرانسه در بخش عمده ای از سال معتدل بوده و تنها در ماه های می و جولای گرمای آن به اوج می رسد. لذا در فصول و ماه هایی از سال که کمی آب و هوا برای گردشگران و شهروندان اذیت کننده است؛ هزینه هتل ها و تورهای گردشگری کمتر شده و مراکز تجاری نیز رونق سابق خود را ندارند. همچنین مردم شهرهای مختلف برای به چشم نیامدن گرما و سرمای بیش از حد هوا با برگزاری کارناوال ها، فستیوال و جشن های مختلف سرزندگی و نشاط را به شهر ارزانی داشته و این شرایط نامناسب آب و هوایی را پنهان می کنند.

آب و هوای فرانسه

مناسب ترین زمان سفر به فرانسه با توجه به وضعیت آب و هوایی آن

با توجه به وضعیت آب و هوایی کشور فرانسه می توان گفت که ماه های آوریل تا ژوئن و سپتامبر تا نوامبر از بهترین شرایط و وضعیت برای حضور گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. سردی هوا در ماه های نوامبر تا ژانویه هم به دلیل کاهش حضور گردشگران و فراهم بودن امکانات و خدمات رفاهی زمان مناسب برای گذراندن اوقات فراغت در این کشور است . همچنین ماه های جولای و آگوست به دلیل حجم زیاد گردشگران و احتمال نبود مکان های اقامتی با قیمت مناسب و…  بدترین زمان سفر به این کشور زیبا است.  

آب و هوای فرانسه

اقتصاد کشور فرانسه

فرانسه کشوری است که بخش خصوصی آن متشکل از شرکت ها، بانک ها و بیمه های و… سهمی شگرف در رونق اقتصادی کشور دارد. این کشور به عنوان یکی از توسعه یافته ترین کشورهای جهان در تولید صنایع فلز کاری، مواد خوراکی، کشتی سازی، پتروشیمی، الکتریکی، ماشین آلات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، اتمی و نظامی نقش عمده و اساسی دارد. همچنین بخش کشاورزی فرانسه به تولید و صادرات محصولاتی نظیر چغندر قند، برنج، ذرت، انگور، گندم، جو و سیب زمینی مشغول می باشد. همانطور که در قسمت های قبل نیز به آن اشاره شد، وجود معادن غنی بسیار در این کشور کمک شایانی به رشد اقتصادی کشور میکند.

آب و هوای فرانسه

آثار فرهنگی-تاریخی کشور فرانسه

آب و هوای فرانسه در کنار جاذبه های طبیعی بی شمارش تنها ویژگی منحصر به فرد این کشور محسوب نمی شود؛ بلکه کشور فرانسه از تنوع آثار و بناهای تاریخی بی نظیر بسیاری برخوردار  و به عنوان چهارمین کشور میراث جهانی یونسکو و  شهر دیدنی های جهان شناخته می شود. این آثار مشهور و بی بدیل نظیر موزه‌های تاریخی، سالن های سینما و تئاتر بی‌نظیر، گالری های متعدد هنری، معماری‌های بی‌نظیر و عجایب جهان، کلیساهای قد برافراشته، غنای فرهنگی و … به عنوان سمبل و نشانه های تاریخ و فرهنگ این کشور، همه و همه باعث شده تا این کشور  برای سومین بار نخستین کشور توریستی جهان شناخته شده و هر ساله شاهد حضور و مورد استقبال بیش از ۸۰ میلیون گردشگر و توریست داخلی – خارجی قرار گیرد؛ برخی از هزاران آثار و بناهای مهم این کشور زیبا را به صورت خیلی مختصر به شرح زیر برای شما عزیزان نام برده ایم:

 • برج ایفل : ارتفاع این برج حدود ۳۴۲ متر با ۱۶۶۵ پله
 • موزه جهانی لوور: برخوردار از مجموعه ای شگفت انگیز از آثار و اشیاء تاریخی همچون تابلو نقاشی لبخند مونالیزا
 • کلیسای نتردام : شاهکاری از سبک معماری این کشور
 • بلوار شانزه لیزه و شارل دو گل
 • قبرستان پرلاشز
 • طاق نصرت ( پیروزی)
 • میدان وندوم
 • میدان باستیل
 • کلیسای کهن سن آندره
 • قلعه باشکوه شاتو
 • خیابان کاردینال
 • دیزی لند
 • کاخ ورسای
 • عمارت اینولید
 • عمارت دیفنس
 • معبد پانتئون
 • برج مون پارناس
 • کاخ تویلری
 • کاخ رویال
 • موزه هنرهای زیبای لیون
 • موزه پیکاسو
 • سالن اپرای پاریس
 • و … . 

سخن پایانی

بهتر است که برای کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر در خصوص دیگر جاذبه های دیدنی کشور فرانسه نظیر هتل ها، مراکز خرید، گردشگری – تفریحی، انواع غذاهای آن و … با اندکی وقت بیشتر در اینترنت جستجو  و مطالعه کنید. وظیفه اصلی ما در این مقاله ارائه اطلاعات کلی و هر چند مختصر از این کشور در کنار وضعیت آب و هوای فرانسه در مناطق و فصول مختلف سال برای آگاهی شما عزیزان از وضعیت کشور زیبا و توریستی فرانسه بود.  

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط