کشور بلژیک

کشور بلژیک در همسایگی سه کشور مهم اروپایی، یعنی فرانسه، هلند و آلمان قرار گرفته است. این همسایگی باعث شده تا طی سالیان دراز، فرهنگ، زبان و سیاست های اقتصادی و اجتماعی کشور بلژیک همواره تحت تأثیر این سه کشور باشد. اگر تاریخ بلژیک را نیز بررسی کنیم، خواهیم دید که کشمکش های سیاسی بسیاری با همسایگان خود داشته است. امروزه کشور بلژیک یکی از کشورهای مهم اتحادیه اروپا به شمار می آید و نقش درخوری در سیاست های اقتصادی و سیاسی اروپا بازی می کند. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی شما با کشور بلژیک، به بررسی این کشور اروپایی بپردازیم. برای این کار، در ابتدا به معرفی کشور بلژیک خواهیم پرداخت، پیشینه تاریخی آن را بررسی خواهیم کرد، با اقتصاد و جایگاه اجتماعی بلژیک در اروپا آشنا خواهیم شد، و سپس به معرفی شهرها و مکان های دیدنی آن ها می پردازیم.

آشنایی با کشور بلژیک

کشور بلژیک در غرب اروپا و در همسایگی سه کشور مهم اروپایی، یعنی فرانسه، آلمان و هلند قرار گرفته است. وسعت خاک بلژیک سی هزار و پانصد و بیست و هشت کیلومتر مربع است که نسبت به جمعیت یازده میلیونی آن، یکی از پر تراکم ترین کشورهای قاره اروپا به حساب می آید. موقعیت جغرافیایی کشور بلژیک را می توان این گونه شرح داد:

این کشور از راه شمال غربی با دریای شمال، از شمال با کشور هلند، از جنوب با کشور فرانسه، از جنوب شرقی با کشور لوکزامبورک و از شرق با کشور آلمان در ارتباط است. در حقیقت اهمیت فرهنگی و تاریخی کشور بلژیک این است که خط فرضی تفاوت های فرهنگی اروپایی، که آن را با نام «خط جدایی فرهنگی آلمان ها و رومی ها» می شناسند، دقیقاً از میانه کشور بلژیک رد می شود. به عبارتی این کشور پیوسته تحت الشعاع این تفاوت های فرهنگی قرار داشته و به همین خاطر است که چه در انتخاب زبان رسمی و چه در عرصه سیاست و اقتصاد این گونه به نظر می رسد که کشور بلژیک به دو بخش (یا حتی سه بخش) متفاوت تقسیم شده است.

اگر شما نیز علاقه مند به سفر مخصوصا به کشور بلژیک هستید می توانید با کمک گرفتن از مشاوران مجرب خدمات ویزا و سپردن کارهای اولیه مانند اخذ ویزای بلژیک و گرفتن وقت سفارت و … سفر را برای خود آسان کرده و با خیالی آسوده به این کشور سفر کنید.

کشور بلژیک

کشور بلژیک و دو زبان رسمی

یکی از نکات جالبی که در کشور بلژیک وجود دارد، این است که مردم این کشور از دو زبان رسمی متفاوت در نامه نگاری های اداری استفاده می کنند. یکی زبان فرانسه و دیگری زبان هلندی با گویشی معروف به فلاندری. در حدود شصد درصد از مردم کشور بلژیک از زبان هلندی استفاده می کنند. در مناطق جنوبی کشور نیز زبان رسمی حدود چهل درصد مردم، زبان فرانسوی است. البته بخشی از مرزنشینان شرقی نیز تمایل دارند تا از زبان آلمانی در مکالمات خود بهره ببرند. این دوگانگی زبان و فرهنگ در کشور بلژیک باعث شده تا این کشور همواره با تهدید تجزیه رو به رو بوده و کمتر روی آرامش را به خود ببیند.

این موضوع اگرچه در ظاهر فقط یک مشکل فرهنگی و زبان است، ولی طی سالیان گذشته در بعد سیاسی و اقتصادی نیز تأثیرگذار بوده است. زبان فرانسه در ابتدای استقلال بلژیک، یعنی در سال ۱۸۳۰ زبان رسمی کشور بود. ولی فلاندری ها علیه این قانون بارها و بارها دست به شورش زدند و در نهایت موفق شدند به جایگاه زبانی خود اعتبار بخشیده و حداقل مدارس را وادار کنند تا علاوه بر زبان فرانسه، زبان هلندی را نیز تا مقطع متوسطه آموزش دهند.

این جنبش پس از آن نیز خاموش نشد و به مبارزات خود ادامه داد. در سال ۱۹۶۳ بود که در نهایت فلاندری ها توانستند به پیروزی بزرگ خود دست پیدا کنند. در این سال برای اولین مرتبه کشور بلژیک به سه حوزه زبانی متفاوت تقسیم شد. فلامن ها با حدود ده میلیون جمعیت، والونی ها با حدود چهار میلیون جمعیت و آلمانی زبان هایی که حدود هفتاد هزار نفر جمعیت را شامل می شدند. امروز فقط شهر بروکسل است که شهری دو زبانه به حساب می آید.

کشور بلژیک

آب و هوای کشور بلژیک

کشور بلژیک را از لحاظ جغرافیایی می توان به سه بخش متفاوت تفسیم بندی کرد. هر کدام از این بخش ها هم آب و هوای متفاوتی دارد:

  1. منطقه ساحلی بلژیک که در شمال این کشور و در همسایگی دریای شمال واقع شده است. این منطقه بیشتر شامل زمین های ساحلی و شنی خشک شده است که بخشی از آن ها طی عملیات های سدسازی و محافظتی ساخته شده اند.
  2. فلات مرکزی کشور بلژیک، ناحیه مرکزی بلژیک، منطقه ای خوش آب و هوا را شامل می شود که به خاطر بهره مندی از رطوبت دریا و رودخانه های پر آب دارای دره های حاصل خیزی است. در این منطقه همچنین می توانید غارها و تنگه های آبی کوچکی را نیز مشاهده کنید.
  3. کوه های آردن. منطقه کوهستانی آردن در جنوب شرقی کشور بلژیک قرار گرفته و تا همسایگی فرانسه شمالی ادامه یافته است. این منقطه دارای پستی و بلندهای بیشتری بوده و برای کشاوری مناسب نیست. بلندترین قله های آردن، از سطح دریا در حدود ششصد و نود متر ارتفاع دارند که البته ارتفاع زیادی نیست. در منطقه آردن می توانید شاهد جنگل های جلگه ای و حیات وحش بلژیک باشید.

جمعیت شناسی کشور بلژیک

بلژیک با توجه به وسعتی که دارد، یکی از پر تراکم ترین کشورهای قاره اروپا به شمار می آید. این کشور جمعیتی تقریباً یازده میلیونی دارد و وسعت آن چیزی در حدود کشور ارمنستان است. یعنی ۳۰ هزار و ۵۲۸ کیلومتر مربع. این اعداد نشان دهنده تراکم جمعیتی ۳۴۲ نفره برای هر یک کیلومتر از خاک کشور است که عدد بالایی به نظر می رسد و از این نظر آن ها را بعد از هلند و موناکو در جایگاه سوم اروپا قرار می دهد. بیشترین تراکم جمعیت در کشور بلژیک مربوط به پایتخت یعنی بروکسل است. مطابق با آمار آخرین سرشماری، جمعیت این شهر ۱۰۰۶۷۴۹ نفر است. در بین شهرهای بلژیک، شهرهای خنت، موون و آنتروپ پرتراکم ترین ها و شهرهای بروژ، شارلروا، هسلت، آردنس و شهر کوتریک از کم تراکم ترین شهرها هستند.

کشور بلژیک

حکومت سیاسی کشور بلژیک

کشور بلژیک، با نام کلی پادشاهی بلژیک در اروپا شناخته می شود. بلژیک با اینکه دارای یک حکومت پادشاهی است، ولی شخص اول مملکت کمتر در امور سیاسی و حکومتی دخالت می کنند. کشور دارای دو مجلس سنا و مجلس شوراست که وظیفه مدیریت و قانون گذاری را بر عهده دارند. مجلس سنا از افراد با تجربه و مردان سیاسی پر قدرت تشکیل شده و مجلس شورا با رأی مستقیم مردم انتخاب می شوند.

در کشور بلژیک رأی دادن یک قانون اجباری به حساب می آید و به همین خاطر همواره آمار شرکت مردم در رأی گیری، عدد بالایی است. دولت حاکم را شخص پادشاه باید معرفی کند که توسط نخست وزیر اداره خواهد شد. نکته ای که وجود دارد این است که نیمی از اعضای دولت باید فرانسوی زبان باشند و نیم دیگر به زبان هلندی تکلم کنند. در حال حاضر پادشاه بلژیک فیلیپ است. وی در سال ۲۰۱۳ و پس از فوت آلبرت دوم به پادشاهی رسیده است.

دین و آیین مردم کشور بلژیک

در بلژیک دین یک امر شخصی است. دولت و حکومت کمتر در امورات دینی مردم خود دخالت می کند. به طور کلی مطابق با آمار ارائه شده حدود پنجاه و پنج درصد از مردم کشور بلژیک مذهبی هستند و فقط سی و شش درصد از مردم به آفرینش جهان به وسیله خدا اعتقاد دارند. از بین جمعیت مذهبی کشور، آیین مسیحیت برتری قابل ملاحظه ای داشته و کاتولیک ها بیشترین سهم را دارند. حدود چهل و هفت درصد از مردم بلژیک خود را کاتولیک می خوانند. ده درصد از مردم دین دار این کشور نیز مسلمانان بلژیک را تشکیل می دهند.

نظام آموزشی در کشور بلژیک

آموزش همواره یکی از نشانه های پیشرفت در کشورهاست. حکومت بلژیک نیز برای آموزش اهمیت بالایی قائل است. به همین خاطر نود و هشت درصد از مردم کشور بلژیک، باسواد هستند. آموزش در کشور از سن شش سالگی تا سن هجده سالگی اجباری بوده و پس از آن اختیاری است. با این حال بخش زیادی از جوانان بلژیک، پس از هجده سالگی نیز علاقه مند هستند تا تحصیلات خود را ادامه دهند. تا سال ۱۹۹۹ در حدود چهل و دو درصد جمعیت این کشور خواهان تحصیل تا سن ۲۳ سالگی بودند. با این وجود اخیراً توجه مردم به تحصیلات حرفه ای جلب شده و اغلب جوانان به این سمت متمایل شده اند.

کشور بلژیک

اقتصاد کشور بلژیک

بلژیک از نظر اقتصادی در منطقه اروپا حرف های بسیاری را برای گفتن دارد. این کشور در زمان انقلاب صنعتی اروپا نخستین کشور اقلیمی بود که به این جنبش پیوست. این واقعه در سال ۱۸۰۰ میلادی اتفاق افتاد. امروزه اقتصاد بلژیک را در چند بخش می توان بررسی کرد. مهم ترین خصیصه ی اقتصاد بلژیک بر پایه ی ارائه خدمات بنا شده است. مهم ترین شهرهای صنعتی بلژیک شهرهای شارلروا و لیژ هستند که در زمینه صنایع فولاد و معدن فعالیت دارند.

همچنین در شهرهای خنت و آتورپ سرمایه گذاری های خوبی در صنایع پتروشیمی انجام شده و بار اقتصاد این مناطق را بر دوش می کشد. به جز صنایع اقتصاد بلژیک در زمینه تجارت و ترابری نیز فعالیت های خوبی دارد. از جمله بنادر مطرح اروپا، بندر آنتروپ بلژیک است که دومین بندر بزرگ اروپا به شمار می آید. بلژیک برای توسعه صنعت و اقتصاد خود در سال ۱۹۹۹ تصمیم گرفت واحد پول خود را به یورو تغییر داده و آن را از سال ۲۰۰۲ به طور کامل جایگزین فرانک بلژیک کند.

فرهنگ بلژیک

فرهنگ کشور بلژیک نیز تحت تأثیر جدایی زبانی در مناطق مختلف این کشور است. به گونه ای که جز دانشگاه ارتش، هیچ دانشگاه دیگری در سطح بلژیک وجود ندارد که به صورت دو زبانه فعالیت کند. همچنین هیچ مؤسسه فرهنگی ای هم نمی توانید پیدا کنید که به صورت دو زبانه اداره شود. در حقیقت می توان گفت که فرهنگ بلژیک به طور کامل وابسته به تفاوت های اقلیمی و اقلیتی است. در ادامه به مشاهیر بلژیک در عرصه های فرهنگی متفاوت خواهیم پرداخت.

کشور بلژیک

هنر نقاشی و معماری در کشور بلژیک

یکی از مواردی که باعث شده تا نام بلژیک در جهان زبان زد خاص و عام باشد، هنر نقاشی و معماری آن است. نقاشان بلژیکی و معماران آن نقش مهمی را در جنبش های هنری جهان داشته اند. ژان ون اک، پیتر بل، آنتونی وندیک و پیتر بروخل اول از جمله مشاهیر بلژیک در این عرصه هستند. نقش این هنرمندان در زمینه های معماری رنسانس، معماری گوتیگ، معماری رمانسک، نقاشی باروک و رنسانس فلاندری مشخص بوده و قابل بررسی است. در عرصه معماری می توانیم از ویکتوریا هورتا به عنوان یکی از مفاخر بلژیک نام ببریم. شخصی که توانست سبک هنر جدید را پایه گذاری کند. همچنین در بلژیک نقاشان موفق بسیاری در سبک های سوررئالیسم، اکسپرسیونیسم و رومانتیسم وجود دارند. جیمز انسور و رنه مارگاریت از جمله مفاخر بلژیک در عرصه نقاشی هستند.

کشور بلژیک

هنر موسیقی در بلژیک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که مخترع ساز ساکسیفون یک فرد بلژیکی بوده است. ادولف ساکس در سال ۱۸۴۶ موفق شد این ساز را اختراع کند. کشور بلژیک در کنار این مخترع بزرگ ویولنیست های معروفی نیز داشته است. از جمله این افراد می توان به ارتور گرومیو، یوجین سای و هنری ویوتمپز اشاره کرد. بعید است کسی طرفدار موسیقی باشد و در این میان سزار فرنک را نشانسد. این شخصیت را می توان برجسته ترین موسیقیدان بلژیک به حساب آورد. نخستین خواننده بلژیکی نیز که توانست در عرصه بین المللی هم خوش بدرخشد کسی نبود جز بویین شوپن.

کشور بلژیک

ادبیات بلژیک قرار گرفته بر قله نوبل

یکی از شخصیت های برجسته ادبی جهان کسی نیست جز موریس مترلینگ. نویسنده، شاعر و نمایش نامه نویس مشهور بلژیکی که در سال ۱۹۱۱ موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. به جز موریس مترلینگ از امیل هورن، هنریک کنسکینس و جرج سیمنون نیز می توان به عنوان برجسته ترین شخصیت های ادبی بلژیک نام برد. یکی از معروف ترین داستان هایی که می تواند شما را یاد بلژیک و این کشور اروپایی بیاندازد، داستان های تن تن است. مجموعه کتاب های کمیکی که توسط ژرژ پروسپر رمی معروف به هرژه تألیف شد. ادگار ژاکوب، ویلی وندرستین و آندره فرانکلین نیز از جمله نویسندگان کمیک بلژیکی هستند.

کشور بلژیک

اهمیت گردشگری در بلژیک

دولت بلژیک در سالیان گذشته سرمایه گذاری خوبی نیز در زمینه جذب گردشگر انجام داده است. قرار گرفتن در دل اروپا و دارا بودن آب و هوایی مساعد، در کنار جاذبه های گردشگری طبیعی و همچنین مکان ها و آثار تاریخی پرشمار، پتانسیل خوبی برای کشور بلژیک به وجود آورده است که در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشد. در بین شهرهای مهم بلژیک، پایتخت آن یعنی شهر بروکسل یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در اروپا و بلژیک است. علاوه ر بروکسل شهرهای دیگری مثل گنت، بروخه و لوون نیز جاذبه های گردشگری خوبی دارند که توریست های داخلی و خارجی می توانند از آن ها دیدن کنند.

کشور بلژیک

بروکسل، مهمترین مقصد گردشگران خارجی

همین طور که اشاره شد، بروکسل به عنوان پایتخت بلژیک، بزرگترین شهر و مهم ترین مقصد برای گردشگران داخلی و خارجی است. مهمترین ویژگی شهر بروکسل، در کنار اماکن تاریخی، مردم این شهر هستند. بروکسل تنها شهر بلژیک است که هر دو زبان هلندی و فرانسوی در آن به رسمیت شناخته می شود. مردم محلی بروکسل به آداب و رسوم گذشتگان خود اهمیت ویژه ای می دهند و امروزه مراسم های سنتی و آیینی بسیاری در این شهر برگزار می شود.

برای اینکه نسبت به آیین های مردم بروکسل آگاهی پیدا کنید، بهترین کار بازدید از تئاتر خانه تون است. مجموعه ای که در منطقه مارولس واقع شده است. از جمله مراسم های آیینی مردم شهر، مراسم می بوم است. این مراسم هر ساله در روز نهم آگوست انجام می شود. در روز برگزاری این مراسم یک درخت راش جوان انتخاب شده و در تمامی شهر گردانده می شود. از موسیقی های خیابانی و فولکلور نیز در این مراسم آیینی استفاده می شود. پس از تمام شدن گردش نهال در شهر، این درخت در زمینی که از قبل مشخص شده کاشته می شود

کشور بلژیک

میدان گرند پرس شهر بروکسل

اگر قرار باشد به اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی آن اشاره کنیم، نخست باید از میدان گرند پرس نام ببریم. این میدان که در میانه شهر قرار گرفته، به خاطر قدمتی که دارد توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده و جایگاه ویژه ای دارد. معماری میدان گرند پرس به قرن هفده میلادی برمی گردد. این میدان به نوعی نماد شهر بروکسل نیز به حساب می آید. اطراف میدان هم بناهای تاریخی دیگری وجود دارد. سالیانه هزاران گردشگر در این میدان جمع شده و از مراکز تاریخی آن بازدید می کنند. بازارهای سنتی بروکسل نیز از دیگر دیدنی های این میدان بزرگ به حساب می آیند.

کشور بلژیک

موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک

یکی دیگر از جاذبه های توریسی شهر بروکسل موزه سلطنتی هنرهای زیباست. این موزه در سال ۱۸۴۵ میلادی و با دستور مستقیم پادشاه پایه گذاری شده و هدف از برپایی آن به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان جدید و قدیم بلژیک است. ساختمان این موزه از شش بخش مجزا تشکیل شده که در هر بخش مجموعه گران بهایی از میراث بلژیک نگهداری می شود. امروزه نزدیک به بیست هزار اثر طراحی، نقاشی، مجسمه و … در موزه سلطنتی هنرهای زیبا به نمایش گذاشته شده است.

قدمت برخی از این آثار به قرن پانزدهم میلادی برمی گردد. بخشی از این موزه نیز به آثار معاصر اختصاص یافته و به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد. نکته دیگری که درباره این موزه وجود دارد، حضور شخصیت های کارتونی محبوب روی دیوارهای موزه است. ماجراهای تن تن و لوک خوش شانس از معروف ترین کمیک های بلژیکی است که شخصیت های این کمیک ها توانسته اند راه خود را به موزه سلطنتی نیز باز کنند.

کشور بلژیک

جاذبه های توریستی شهر خنت

در کنار شهر بروکسل، شهرهای دیگری نیز در کشور بلژیک وجود دارد که توریست های بسیاری برای دیدن آن ها به بلژیک سفر می کنند. شهر خنت از جمله همین شهرهاست. خنت یا گنت در ناحیه فلاندرز و بخش شمالی کشور بلژیک واقع شده است. شهری با حدود دویست و سی هزار نفر جمعیت که در قرون وسطی پایه گذاری شده است. این موضوع را می توان از اماکن تاریخی شهر نیز متوجه شد. دو مورد از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر خنت برج ناقوس شهر و همچنین قلعه گراون استین است.

برج ناقوس

این برج با ارتفاع نود و یک متری خود، بلندترین برج ناقوس کشور بلژیک است. قدمت این برج به قرون وسطی باز می گردد و یکی از سه برج ناقوسی است که در آن سال ها ساخته شده است. ساخت این برج طبق اطلاعات ارائه شده از سال ۱۳۱۳ میلادی شروع شده و تا سال ۱۳۸۰ میلادی ادامه پیدا کرده است. از این برج مرتفع به عنوان نماد آزادی و استقلال شهر خنت نیز یاد می شود. مجموعه برج ناقوس به همراه ساختمان های تاریخی ای که در کنار آن بنا شده، یکی از میراث های تاریخی بلژیک بوده و توسط سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

قلعه گراون استین

در سریال ملکه سفید و همچنین سریال امپراتور از قلعه گراون استین به عنوان مکان فیلم برداری استفاده شده است. قدمت این بنای تاریخی نیز به قرون وسطا باز می گردد و یکی از میراث های گران بهای بلژیک است. موزه قلعه گراون استین نیز به اندازه خود قلعه معروف است. در این موزه می توانید علاوه بر گیوتین، از ابزار دیگری که برای شکنجه زندانیان قلعه استفاده می شده دیدن کنید.

کشور بلژیک

جاذبه های گردشگری شهر لوون

لون یا لووِن، یکی دیگر از شهرهای محبوب برای گردشگران خارجی در کشور بلژیک است. این شهر در حقیقت مرکز ایالت فلاندری به حساب می آید و از نظر سیاسی و اقتصادی نیز شهر مطرحی محسوب می شود. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر می توان به مجموعه کلیسای سنت پیتر، بازار شهر لوون و تالار شهر اشاره کرد. مجموعه ای که دیدن از هر بخش آن می تواند یک روز کامل توریست ها را به خود اختصاص دهد. تالار لوون به خاطر تزئینات و معماری ویژه اش معروف است. قدمت این بنای سه طبقه به قرن پانزدهم میلادی بازمی گردد.

کلیسای سنت پیتر نیز که روبروی تالار شهر قرار گرفته، از نظر تاریخی از مکان های ویژه شهر است. ساخت بنای صلیبی این کلیسا نیز به همان قرن پانزدهم میلادی برمی گردد و نشان دهنده ی قدمت آن است. امروزه این کلیسای قدیمی به موزه ای برای به نمایش گذاشتن آثار هنری، نقاشی و مجسمه های باستانی تبدیل شده است.

کشور بلژیک

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!

نظر دهید

مطالب مرتبط